TwitterFacebook

ZNP rozpoczął protest pracowników oświaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna ogólnopolską akcję protestacyjną. Domaga się 1000-złotowej podwyżki do wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli i pracowników oświaty. Sławomir Broniarz, szef związku powiedział, że chodzi o „najgorzej wynagradzaną grupę zawodową w Polsce”.

Podczas briefingu nie chciał jednak wyjaśnić, jakie konkretnie formy przyjmie protest. – Jego forma będzie bardzo zróżnicowana – powiedział. Zaznaczył, że obecnie na zwolnieniach lekarskich przebywa prawie 11 tysięcy nauczycieli. „Troszczymy się o zdrowie tych nauczycieli. Żaden nauczycieli nie nadużywa zwolnień lekarskich” – podkreślił prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Związki zawodowe mają prawo do protestów i mają prawo do wyrażania w różny sposób stanowiska nauczycieli – mówi Marzena Machałek. Wiceminister edukacji jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem protestu przez Związek Nauczycielstwa Polskiego odniosła się do zapowiedzi akcji protestacyjnej.

Marzena Machałek mówiła o działaniach na rzecz nauczycieli podejmowanych przez resort. „Jesteśmy w kolejnej transzy podwyżek dla nauczycieli. Nauczyciele w ciągu dwóch lat będą mieli prawie 16 procent podwyżki” – mówi wiceminister. I przyznaje, że: „Być może nie jest to kwota, która wszystkich by zadowalała, ale to od 2012 roku pierwsza zdecydowana podwyżka”.

Marzena Machałek zaznaczała też, że MEN zapowiedziało już zmianę przepisów dotyczących oceny pracy nauczycieli.

8 stycznia odbędzie się posiedzenie Rady Dialogu Społecznego ZNP, na który związek zaprasza premiera i ministra edukacji narodowej.

iar

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *