TwitterFacebook

ZUS ostrzega przed oszustami

Oszuści podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie są aktywni w internecie – ostrzega rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. W ostatnich dniach spora grupa klientów Zakładu w różnych częściach kraju otrzymała maile z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych.

Wystarczy jednak zajrzeć do pola adresowego, by się przekonać, że te maile nie mogą pochodzić z ZUS – podkreśla Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z IAR. Wyjaśnia, że oszuści posługują się dwoma adresami: składki@ubezpieczenia.pl i zus@zua.pl. Żaden z tych adresów nie ma stosowanego przez Zakład rozwinięcia „zus.pl”. Rzecznik dodaje, że ZUS nie stosuje też w swoich adresach mailowych rozwinięcia gov.pl, które pojawiło się przy wcześniejszych próbach oszustw.

Wojciech Andrusiewicz zwraca też uwagę, że kontakt elektroniczny ze strony Zakładu jest możliwy jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych i wyraził zgodę na taką formę kontaktu. Pozostałych klientów ZUS nie informuje drogą mailową o zaległościach. Rzecznik ostrzega, że otworzenie załącznika z oszukańczego maila oznacza zainfekowanie komputera. Może dojść do wykradzenia haseł np. do bankowości elektronicznej. Przestrzega też przed otwieraniem załączników i odpowiadaniem na tego typu maile.

W razie wątpliwości można skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/mitro/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *