TwitterFacebook

ZUS: Ponad 64 tysiące decyzji o przyznaniu „500+” dla niesamodzielnych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał dotychczas 64 tysiące decyzji przyznających świadczenia uzupełniające dla osób niesamodzielnych – informuje rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz. Wypłacono już 16,6 tysięcy świadczeń.

Wojciech Andrusiewicz podkreśla że mimo, iż ustawa o wsparciu osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji weszła w życie 1 października, wnioski można było składać już we wrześniu. ZUS powołał też specjalnych doradców do obsługi tego świadczenia. Rzecznik przypomina, że od 4 października wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych można wypełniać drogą online. Przypomina też, że świadczenie przysługuje osobom od 18. roku życia, które posiadają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Jest to szczególny rodzaj orzeczenia wydawany przez lekarzy orzeczników. Świadczenie przysługuje w pełnej wysokości 500 złotych, jeżeli dochód pobierany ze środków publicznych nie przekracza 1100 złotych. Łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 złotych. Obowiązuje tu zasada „złotówka za złotówkę”. Z tych środków publicznych wyłączona jest renta rodzinna, zasiłek pielęgnacyjny oraz inne dodatki, a także dochody z pracy.
Z szacunków ZUS wynika, że ze świadczenia uzupełniającego skorzysta ponad 800 tysięcy osób.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *