TwitterFacebook

Życie to nie tylko miejsca i daty – pożegnanie śp. ks. prałata Tadeusza Górskiego

Życie to nie tylko miejsca i daty – tymi słowami biskup senior Stanisław Stefanek, który przewodniczył Mszy św. żałobnej w Domu Wspólnoty Kapłańskiej pożegnał  księdza prałata Tadeusza Górskiego – który 62 lata swojego 88-letniego życia poświęcił posłudze kapłańskiej, i jak zaznaczył podczas homilii ks. kan. Franciszek Wróblewski, gdyby narodził się na nowo, zapewne prosiłby Boga o dar powołania do kapłaństwa.

Ksiądz prałat Tadeusz Górski na początku swojej pracy kapłańskiej przez kilka lat pracował jako ekonom i wykładowca w seminarium. Później został proboszczem w Śniadowie. Ze Śniadowa przeszedł do parafii Trójcy Przenajświętszej w Grajewie. Tam jako duszpasterz posługiwał ponad 20 lat. Przez ostatnie 16 lat mieszkał w Domu Wspólnoty Kapłańskiej w Łomży. Jego pobyt tu był owocny w posługi duszpasterskie. Praktycznie do ostatnich tygodni życia był czynny, posługiwał zwłaszcza w sakramencie pokuty w okolicznych parafiach. W ostatnim czasie zmagał się z ciężką chorobą, która ostatecznie go pokonała. Chcemy dziś podziękować Bogu za jego prawie 89-letnie życie i ponad sześćdziesiąt lat posługi kapłańskiej, czas w pełni poświęcony Bogu i ludziom – wspominał zmarłego kapłana ks. Krzysztof Chodkowski, dyrektor Domu Wspólnoty Kapłańskiej, w którym zmarły spędził ostatnie lata swojego życia.

Podczas homilii wybrzmiało, że celem i sensem życia ks. Tadeusza Górskiego było dziękczynienie za łaskę powołania do życia kapłańskiego – Informacje zawarte w datach i w miejscach są znakiem i wyrazem kapłańskiej posługi i tego, że ksiądz prałat Tadeusz Górski mógłby o sobie powiedzieć, że gdyby mógł się na nowo narodzić, prosiłby Boga o łaskę powołania do kapłaństwa. Kochał kapłaństwo. Traktował je jako wielki dar Boga i wyjątkowo wielki zaszczyt – mówił ks. kan. Franciszek Wróblewski.

Zgodnie z ostatnia wolą zmarłego, jego ciało spocznie na cmentarzu w rodzinnej parafii Przytuły. 28 listopada o godz. 11.00, w kościele parafialnym pw. Krzyża Świętego w Przytułach celebrowana będzie Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Bronakowskiego.

Beata Borkowska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *