TwitterFacebook

Kalendarz wydarzeń

Cze
5
śr
Sybir ich połączył
Cze 5 – Lip 27 całodniowy
Cze
27
czw
Mistrzostwa Polski AZS w Boksie
Cze 27 całodniowy
„Muzyczna Muzycznie dla Ostrołęczan”
Lip
3
śr
Muzealna Środa w Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Muzealne Środy, które odbędzie się 3 lipca o godzinie 18:00 w siedzibie
muzeum przy ul. Traugutta 19.

Wykładowi będzie towarzyszyła wystawa Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku „Nowe zniewolenie. Obława Augustowska. Lipiec 1945”, którą będzie można obejrzeć od godz.17.30 na placu przed muzeum.

Pani Teresa Kaczorowska przedstawi efekty własnych badań nad losami ofiar Obławy Augustowskiej – największej, niewyjaśnionej do dziś zbrodni komunistycznej w powojennej Polsce. Wśród jej ofiar znalazło się wiele młodych dziewcząt i kobiet, którym Teresa Kaczorowska poświęciła jedną ze swoich książek.

Między 12 a 19 lipca 1945 r. oddziały sowieckie zatrzymywały na Suwalszczyźnie osoby podejrzane o kontakty z partyzantką niepodległościową, jak również osoby zupełnie przypadkowe. Celem operacji NKWD było rozbicie dobrze zorganizowanych i licznych oddziałów partyzanckich operujących w Puszczy Augustowskiej i na terenach do niej przyległych. Dodatkową przyczyną sowieckiej operacji mogło być zabezpieczenie przejazdu Józefa Stalina na konferencję w Poczdamie.

W czasie obławy zatrzymano ponad 7 tysięcy osób, z których większość po przesłuchaniu wypuszczono, jednak blisko 600 Polaków nigdy nie wróciło do domów. Miejsca ich pochówku nadal nie są znane.

Dr Teresa Kaczorowska – dziennikarka, poetka, prozaik, animator kultury. Jej twórczość literacka i działalność społeczna koncentrują się wokół zagadnień historii, dziedzictwa i tożsamości. Jest autorką książek: „Obława Augustowska” (2015, uhonorowana Nagrodą Specjalną Fundacji Solidarności Dziennikarskiej przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich) oraz „Dziewczyny Obławy Augustowskiej” (2017).

Lip
8
pon
Festiwal Życia w Kokotku
Lip 8 – Lip 14 całodniowy