TwitterFacebook

Wszystko o św. Janie Pawle II

W 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową ukazuje się kolejna książka Wydawnictwa św. Filipa Apostoła należąca do serii „Wszystko o”. Tym razem „Wszystko o Świętym Janie Pawle II”.

Użycie w tytule sformułowania sugerującego jakieś wielkie kompendium wiedzy o Papieżu-Polaku, w zetknięciu z niespełna stu stronicami niniejszej publikacji, może się wydawać bluźniercze bądź ironiczne, ale absolutnie takie nie jest. Biblijnie wymowny jubileusz skłania do refleksji, wręcz narodowego rachunku sumienia, jak zostało wykorzystane dziedzictwo pontyfikatu Wielkiego Rodaka. Dlatego najnowsza, bogato ilustrowana, publikacja poświęcona Świętemu z Wadowic stawia sobie trzy cele.

Dając przemówić na nowo – przez świadectwo czynów i zapisane słowa – Polakowi, który podczas pamiętnego konklawe z 16 października 1978 został wybrany Papieżem, chce aby tzw. pokolenie JP2 przypomniało sobie pierwotny entuzjazm i w myśl zachęty autora Apokalipsy wróciło do pierwotnej miłości (por. Ap 2, 4-5). Drugim celem jest dotarcie do młodego pokolenia, nie znającego bezpośrednio Jana Pawła II, aby zagłębiając się w dorobek życia i świętości Karola Wojtyły, nie tylko poczuło się dumne z Papieża-Polaka, ale zachwyciło się i wprowadziło w życie jego nauczanie. Wreszcie książka chce być swoistego rodzaju pamiętnikiem dla tych, którzy żywo uczestniczyli w apostolskim pielgrzymowaniu Jana Pawła II i tworzyli wraz z nim historię Narodu, który najpierw zdobywał wolność, a później uczył się, jak nią żyć.

Karol Wojtyła wychowany w młodości przez cierpienie zdał egzamin z cnót heroicznego życia i wystawiono mu ocenę „Santo subito” (natychmiast święty). Dlatego w książce oddano także głos naocznym obserwatorom życia Jana Pawła II, którzy ponownie zaświadczyli o tej niezwykłej postaci, która stała się Patronem Rodzin, tak bardzo zagrożonych w dzisiejszym świecie.

Umieszczony w książce quiz ma pomóc młodemu pokoleniu w przyswojeniu wiedzy o Następcy św. Piotra z Polski, zaś dla ludzi w jesieni życia ma być przystankiem zadumy nad przeżyciami z przeszłości, w której tak aktywnie był obecny Jan Paweł II, Papież.

Wacław Stefan Borek, Wszystko o św. Janie Pawle II, Wydawnictwo Świętego Filipa Apostoła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *