TwitterFacebook

Czyżew: Zobacz na własne oczy, jak wyglądało bombardowane miasto [FOTO]

Wystawa muzealna upamiętniająca czyżewską tragedię września 1939 dostępna jest w Muzeum Ziemi Czyżewskiej. To dobra okazja, żeby zobaczyć unikatowe zdjęcia z tamtych lat.

Otwarcie wystawy odbyło się 6 września, kiedy to minęło równo 80 lat od zbombardowania miasta przez lotnictwo niemieckie. Wśród ofiar w większości byli bezbronni cywile. Zabudowa Czyżewa została zniszczona w 90%.

Pomysł zorganizowania wystawy uzyskał poparcie Burmistrza Czyżewa Anny Boguckiej. Bogate zbiory kolekcjonerskie były własnością prywatną Stanisława Dąbrowskiego – mieszkańca Łomży, pochodzącego z Czyżewa oraz Pawła Supińskiego pochodzącego z Nura.

Zwiedzający mają możliwość obejrzenia unikatowych, oryginalnych zdjęć Czyżewa – z okresu międzywojennego oraz z czasu kampanii wrześniowej w 1939 roku, czy fotografie żołnierzy z lat 30 XX wieku z różnych formacji wojskowych.

Miłośnicy militariów również nie będą rozczarowani – przy wejściu do muzeum wszystkich zwiedzających „wita” swoją sylwetką manekin w wyposażeniu żołnierza wrześniowego – ubrany w mundur, oficerki i hełm, z przymocowanym polskim karabinem i pistoletem. W gablotach wystawę wzbogaciła broń biała, granaty, bagnety, kolekcja orłów polskich i medali – w tym najwyższe odznaczenie Virtuti Militari.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *