TwitterFacebook

Do Tykocina zjechały chóry z całego kraju [FOTO]

Od rana w malowniczo położonym nad rzeką Narew Tykocinie trwają zmagania chórów z całej Polski. To w ramach I Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze”. Przed jury występują 22 chóry m.in. z Białegostoku, Wrocławia, Łomży, Wejherowa czy Łodzi. Konkurs składa się z siedmiu kategorii: chórów mieszanych, jednorodnych, seniorów czy parafialnych. Głównym organizatorem wydarzenia jest Radio Nadzieja.

Nasze radio jest związane z Tykocinem, chociażby ze względu na coroczny Festiwal Tykocin Królewskie Śpiewanie, dlatego to właśnie tutaj odbywa się dziś ten konkurs. Warto tu przyjechać i spędzić dzień z odrobiną muzyki sakralnej – mówił w terenowym studiu Radia Nadzieja ks.Tomasz Trzaska, wicedyrektor diecezjalnej rozgłośni. Konkurs potrwa do godziny 18:00. Zostanie zwieńczony Mszą świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Przesłuchania mają charakter otwarty, dlatego widownia jest mile widziana. Dołączyć można w każdej chwili.

Do konkursu zgłosiło się kilkadziesiąt zespołów z czego 22 prezentują dziś swoje umiejętności przed komisją. Prowadzenie chóru to przede wszystkim prawdziwe wyzwanie dla dyrygenta. Generalnie traktuję chóralistykę, jako swojego rodzaju wyzwanie. Chóry to skupisko wielu charakterów, z różnymi osobowościami i zadaniem dyrygenta jest to, żeby te osobowości spróbować jakoś wypośrodkować i doprowadzić do jednolitego brzmienia – mówił po pierwszym występnie przed jury Sebastian Sikora, dyrygent z Wrocławia.

Tykociński kościół umożliwia przeprowadzenie zmagań konkursowych w bardzo dobrych warunkach, potwierdza to dyrektor artystyczny wydarzenia. Jestem bardzo zadowolona, gdyż rzeczywiście przyjechały interesujące zespoły. Sprzyja nam dzisiaj wiele czynników: Pan Bóg nad nami czuwa – pogoda jest piękna; atmosfera jest wspaniała; warunki akustyczne w kościele są niezwykle przyjemne – mówiła w terenowym studiu Radia Nadzieja dr Anna Olszewska, dyrektor artystyczny I Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej Tykocin 2018.

Zmagania otworzył parafialny chór z Tykocina. Proboszcz tamtejszej parafii, ks. Jarosław Stefaniak mówi, że jest to cudowny dzień, szczególny ze względu na wizytę tylu zacnych gości. Ksiądz Jarosław dodaje, że w kościele musi brzmieć muzyka. Kościół staje się zdecydowanie piękniejszy, jesteśmy teraz tego świadkami. Świątynia jest przystrojona rusztowaniami, ale jest tak pięknie dzięki muzyce – mówi gospodarz tykocińskiej parafii.

Chóry walczą o nagrodę Grand Prix dla najwyżej ocenionego zespołu. Przesłuchania trwają. Przewodniczącą jury jest prof. Bożena Sawicka, w skład wchodzą także: Joanna Łukaszewska, Małgorzata Domagała-Rogalska oraz prof. Roman Grucza.

Partnerami konkursu są: HEXABANK Spółdzielczy w Piątnicy, Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Łomży, Urząd Miasta Tykocin, Parafia Tykocin oraz Restauracja Alumnat. Sponsorem głównym jest marka Sotelli.

Paweł Zyskowski/fot. Anna Ponichtera

2 kommentarze

  1. Kasia Odpowiedz

    Szkoda, że nie ma naszego zdjęcia. Jedyny chór z Łomży. Parafia Krzyża Świętego. Spes Unica. Smutek.

  2. Krystyna Odpowiedz

    No właśnie. Trochę smutno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *