TwitterFacebook

Kilkuset uczestników konkursu „Nadzieja w Chórze”. Zobacz wyniki!

Ponad pięć godzin muzyki sakralnej na żywo, grupy wokalne z całej Polski, warsztaty emisji głosu, złote pasma i nagrody specjalne. Za nami I Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze”.

Miejscem zmagań był Tykocin. W sobotę 12 maja, w zabytkowym kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej swój repertuar zaprezentowało 21 zespołów, w tym liczący blisko 100 lat, wchodzący w skład Konfraterni Najstarszych Chórów Województwa Śląskiego Chór „Zorza”. Pomorskie tradycje chóralne reprezentował chór Schola Cantorum „Kalokagatia” z Gdańska. Pasjonaci polifonii przyjechali do Tykocina z repertuarem sięgającym XVI wieku. W ich wykonaniu publiczność mogła usłyszeć porywające „Exultate Deo” Giovanniego Pierluigiego da Palestriny. Nie zabrakło również dorobku polskich kompozytorów epoki renesansu, w tym uważanego za najwybitniejszego polskiego kompozytora przed Chopinem, Wacława z Szamotuł. Z jego „Błogosławionym Człowiekiem” zmierzył się Akademicki Chór Uniwersytetu Łódzkiego. Zaproszenie do członkostwa w jury I Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze” przyjęli najlepsi z najlepszych. Obradom, dyskusjom i ocenom przewodniczyła związana z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w prof. zw. dr hab. Bożenna Sawicka – uhonorowana Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Nagrodą Indywidualną Ministra Kultury i Sztuki. Dziś jest jednym z ekspertów Ministerstwa Edukacji, Nauki i Sportu. Gromkimi brawami zareagowano również na obecność w gronie jury prof. zw. dra hab Romana Gruczy, byłego Dyrektora Artystycznego toruńskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, człowieka cieszącego się wielkim autorytetem nie tylko w środowiskach muzyki chóralnej. To właśnie prof Roman Grucza został poproszony, aby podczas wizyty papieża Jana Pawła II w Toruniu w 1999 r. dyrygować Zjednoczonymi Chórami i Orkiestrami.

W gronie jury zasiadły również dr hab. Anna Olszewska prof. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, laureatka Nagrody dla Najlepszego Dyrygenta podczas ogólnopolskich i międzynarodowych przeglądów chóralnych, kurator ogólnopolskiego programu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska i, co niemniej ważne, dyrektor artystyczny I Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze”, mgr Joanna Łukaszewska, mająca w swoim dorobku 10 płyt z partiami solowymi, z których „Musica Caelestis” nagrodzono Fryderykiem. Do grona jury została zaproszona również mgr Małgorzata Domagała-Rogalska, specjalizująca się w pieśni operowej, uczestniczka Festiwalu European Voice and Music Academy w Karpaczu.

Zmagania trwały do późnego popołudnia. W przerwie przed ogłoszeniem wyników odbyły się warsztaty dla dyrygentów i przedstawicieli chórów. Werdykt ogłoszono po uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył  ks. dr hab. Michał Szulik z DSMK w  Siedlcach. Koncelebrowali ją: proboszcz parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie, ks. Jarosław Stefaniak, ks. Kazimierz Ostrowski – dyrektor DIMK w Łomży oraz Dyrektor Diecezjalnego Radia Nadzieja, ks. dr Tomasz Olszewski, który objął osobistym mecenatem nagrodę dla najlepszego dyrygenta: Cieszę się ze I Konkurs Muzyki Sakralnej „Nadzieja w chórze” osiągnął takie rozmiary. Dowodem tego jest również satysfakcja uczestników i ogromny entuzjazm, który pozwala myśleć o naszym Konkursie bardzo przyszłościowo, z nadzieją na kolejne edycje, również w Tykocinie – zapewnił ks. Tomasz Olszewski. Nagrodę Specjalną Dyrektora Radia Nadzieja dla najlepszego dyrygenta otrzymała Izabela Kiryluk, dyrygent Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I st. W Siedlcach. Poniżej przedstawiamy pełną listę zwycięzców I Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze”. Partnerami wydarzenia byli: Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Łomży, wspomniana już parafia Tykocin, a także Restauracja Alumnat i Urząd Miasta Tykocin. Całość objął osobistym patronatem  JE ks. bp dr Janusz Stepnowski.

Jury I Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej Nadzieja w Chórze postanowiło w siedmiu kategoriach przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.

Kategoria A – chóry jednorodne:

1. ZŁOTY DYPLOM Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Siedlcach, dyrygent Izabela Kiryluk.

2. SREBRNY DYPLOM Chór „Con Cuore” – Żeński Chór Uniwersytetu Łódzkiego, dyrygent Aleksandra Ryłko-Sutowicz.

Kategoria B – chóry mieszane

1. SREBRNY DYPLOM Chór „Con Cuore” – Żeński Chór Uniwersytetu Łódzkiego, dyrygent Aleksandra Ryłko-Sutowicz.

2. SREBRNY DYPLOM Chór „Cantiamo Tutto” Wrocław, dyrygent Sebastian Sikora.

3. SREBRNY DYPLOM Chór „Harmonica” Sokoły, dyrygent Piotr Ostrowski.

Kategoria C – chóry kameralne:

1. ZŁOTY DYPLOM Chór Kameralny „Ars Cantata” Warszawa, dyrygent Anna Celmer Falkiewicz.

2. BRĄZOWY DYPLOM Chór „Vox Matris” Pisz, dyrygent Marine Mkrtczjan.

Kategoria D – chóry młodzieżowe:

1. ZŁOTY DYPLOM Chór „Szczygiełki Grandi” Poniatowa, dyrygent Joanna Garbacz.

2. SREBRNY DYPLOM Chór Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku, dyrygent Aneta Rutkowska.

Kategoria E – chóry dziecięce:

1. SREBRNY DYPLOM Chór Samorządowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Wysokiem Mazowieckiem, dyrygent Monika Sypytkowska.

Kategoria F – chóry seniorów:

1. SREBRNY DYPLOM Żeński Chór „Gaudeamus” Gminy Wejherowo, dyrygent Marek Rogalski.

2. SREBRNY DYPLOM Chór „Con Grazia” Czastary, dyrygent Sebastian Sikora.

3. BRĄZOWY DYPLOM Chór „Spes Unica” Parafii Krzyża Świętego w Łomży, dyrygent Katarzyna Szmitko.

4. BRĄZOWY DYPLOM Chór „Zorza” Gostyń, dyrygent Lilianna Czajkowska.

5. BRĄZOWY DYPLOM Chór Żeoski „Belcanto” Białystok, dyrygent Grażyna Falkowska.

Kategoria G – chóry parafialne:

1. ZŁOTY DYPLOM Schola Cantorum „Kalokagatia” Gdańsk, dyrygent Marek Rogalski.

2. ZŁOTY DYPLOM Chór „Primo” Suwałki, dyrygent Ignacy Ołów.

3. SREBRNY DYPLOM Chór „Mater Ecclesiae” Białystok, dyrygent Kamil Wróblewski.

4. SREBRNY DYPLOM Chór Parafii Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie, dyrygent Emilia Orzołek.

5. BRĄZOWY DYPLOM Chór Parafii Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem, dyrygent Mateusz Czechowski.

6. BRĄZOWY DYPLOM Chór „Vox Cordis” Parafii Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kleosinie, dyrygent Jolanta Drużyńska.

Ponadto przyznano nagrody specjalne:

1. Nagroda Specjalna za radość muzykowania dla Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Siedlcach, dyrygent Izabela Kiryluk.

2. Nagroda Specjalna za kulturę brzmienia dla Scholi Cantorum „Kalokagatia” Gdańsk, dyrygent Marek Rogalski.

3. Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego dla Akademickiego Chóru Uniwersytetu Łódzkiego, dyrygent Aleksandra Ryłko-Sutowicz za utwór Bernard Stieler – „Modlitwa lat osiemdziesiątych”.

4. Nagroda Specjalna Dyrektora Radia Nadzieja dla najlepszego dyrygenta – Izabela Kiryluk, dyrygent Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Siedlcach.

5. Grand Prix – Chór „Szczygiełki Grandi” Poniatowa, dyrygent Joanna Garbacz.

PD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *