TwitterFacebook

A było to w piątek, piątego, w Piątnicy

Wieczory tańca przy muzyce na żywo cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Organizują je między innymi członkowie kapeli “Miód na Serce”, kładąc szczególny nacisk na muzykę tradycyjną z regionu Kurpiowszczyzny. Oberki, okrąglaki, polki i zabawy z wodzirejem towarzyszyły ostatniej takiej potańcówce zorganizowanej w Gminnym Ośrodku Kultury w Piątnicy.

Zaproszenie do współpracy i podzielenia się sceną przyjęli piątniccy seniorzy, którzy przez lata swojej działalności zgromadzili solidny repertuar popularnych polskich walców i nie tylko. Warsztat tańca tradycyjnego poprowadził Kazimierz Trzaska, on również animował zabawy współczesne i dawne, charakterystyczne dla regionu Kurpiów.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że instrumentarium Kapeli „Miód na Serce” nawiązuje do tradycji Puszczy Zielonej sprzed około 100 lat, na długo przed pojawieniem się w tamtym regionie harmonii pedałowej. Wówczas podstawowy skład muzyczny wesela lub zabawy wiejskiej stanowił skrzypek, bębnista oraz, u co bogatszych gospodarzy, osoba grająca na wiejskim dłubanym basie przypominającym wiolonczelę. W takim właśnie składzie występuje Kapela „Miód na Serce„. Zbierają repertuar od ostatnich wiejskich muzykanów Zagajnicy, słuchają starych nagrań, robią też własne małe badania terenowe.

Kolejnym efektem ich muzycznych poszukiwań będą Ostatki Kurpiowskie organizowane w ostatni poniedziałek listopada, ze staropolskim poczęstunkiem i muzyką tradycyjną na żywo.

pd

4 komentarzy

 1. Mim Odpowiedz

  Porażka…
  Jak katolicki portal może reklamować tańce w piątki…. wstyd!

  1. dm Odpowiedz

   I weź potem tłumacz dziecku, że szkolna dyskoteka w piątek to zły pomysł…

   1. niekoniecznie Odpowiedz

    Tak brzmi IV przykazanie kościelne:
    „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

    1. dm Odpowiedz

     Czyli co, w Wielki Piątek można balować, skoro po Wielkim Poście już?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *