RN
TwitterFacebook

Ciąg dalszy konsultacji dotyczących Straży Miejskiej w Łomży [FOTO]

W Domku Pastora odbyło się dziś (20.01) otwarte spotkanie w ramach konsultacji społecznych dotyczących funkcjonowania Straży Miejskiej w Łomży. Udział w nim wzięli eksperci z zakresu bezpieczeństwa, którzy wytłumaczyli mieszkańcom, na jakich zasadach i w jakich obszarach powinna działać Straż Miejska.

Na początku spotkania głos zabrał wiceprezydent miasta Andrzej Garlicki, który przypomniał zebranym mieszkańcom o trwających od 10 stycznia konsultacjach. Łomżanie mogą wypełniać ankiety odnośnie do swojego stanowiska w sprawie przyszłości tych służb. To, że temat jest bardzo ważny, wszyscy wiemy. Są zadania, których nie zrealizuje żadna inna jednostka, które stanowią o porządku w mieście niż Straż Miejska. Z drugiej strony, to również koszty, które obciążają budżet miasta – mówi Andrzej Garlicki. Podkreśla, że dyskusja jest niezwykle istotna, ponieważ pozwoli podjąć ostateczną decyzję, czy w mieście ma funkcjonować Straż Miejska i czy Łomża poradzi sobie bez niej.

Bogdan Rutkowski komendant Straży Miejskiej w Łomży, mówił o tym, że na samym początku istnienia tej jednostki w Łomży przewidywano, że stan zatrudnienia powinien wynosić od 15 do 40 osób i tak zostało zapisane w uchwale.  Dobrze wiemy, że więcej niż 14 osób w naszej łomżyńskiej straży nigdy nie pracowało – mówi komendant. Obecnie w Łomży pracuje 11 strażników i jedna osoba na cywilnym etacie. Taki stan zatrudnienia jest od połowy 2015 roku.  Nie są mi obce oczekiwania mieszkańców, że to powinna być służba, która powinna pracować całodobowo, ale w takich warunkach organizacyjnych nie da się takiej służby pełnić – dodaje komendant.

Na spotkaniu obecny był również komendant zlikwidowanej już Straży Miejskiej w Grajewie Wojciech Formejster. Opowiedział mieszkańcom, że po tym jak po 5 latach pracy w tej jednostce odszedł do Policji, to liczyła ona tylko dwie osoby, co doprowadziło do jej agonii.  Teraz, sfera komunalna tam gdzie działała straż, akty prawa miejscowego, ich znajomość i egzekwowanie mówiąc kolokwialnie leżą – mówi Wojciech Formejster.

Dr. Jacek Pietraszewski, który 23 lata pełnił służbę w białostockiej Straży Miejskiej, chwalił łomżyńską straż za to, że w 12 osób daje radę wypełniać wszystkie swoje ustawowe obowiązki. Gdybyście państwo przeczytali ustawę o zadaniach i obowiązkach Straży Miejskiej zastanawialibyście się jak oni jeszcze dają radę. Po 23 latach pracy w tej jednostce mogę powiedzieć, że to jest ciężki, niewdzięczny kawałek chleba – mówi Jacek Pietraszewski. Twierdzi, że jak mieszkańcy chcą mieć choćby minimum porządku na swojej ulicy, muszą utrzymać straż w mieście.  Należałoby bardzo wzmocnić osobowo tę straż, aby mogła wykonywać prawidłowo swoje zadania. Stąd biorą się takie uwagi, że nie ma strażnika na tej dzielnicy, że w ogóle ich nie widać. Ale jak można ich widzieć, gdy są w 12 osobowym składzie? – dodaje.

Wiceprezydent miasta nie wyklucza kolejnego takiego spotkania, aby mogło w nim uczestniczyć jeszcze więcej osób. Konsultacje w tej sprawie będą trwały do 30-stego stycznia. Raport z konsultacji zostanie opublikowany do 12 lutego.

Bartosz Święciński/Marek Synowczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *