TwitterFacebook

Co zrobić, gdy zgubimy się w lesie?

Nie panikuj i staraj się zachowywać jak najbardziej racjonalnie! To rady leśników w przypadku, kiedy zgubimy się w lesie. Są wakacje, a czas ten sprzyja wędrówkom, zbiorom jagód i grzybów.

Dobrze jeśli wcześniej zaplanujemy i poznamy trasę wyprawy. Najlepiej nie chodzić samemu, dotyczy to zwłaszcza osób starszych. Warto mieć przy sobie również telefon komórkowy.

Kompleksy leśne, w których gospodarują leśnicy są najczęściej duże, dlatego dla lepszej orientacji w terenie las podzielono na oddziały. W samodzielnym znalezieniu drogi pomóc mogą nam słupki z numerami przylegających oddziałów. – W momencie, kiedy dojdziemy do jakiegoś skrzyżowania drogi, znajduje się tam kamienny lub betonowy słupek wkopany w ziemię z jakimś numerkiem – radzi Artur Maciocha, starszy specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Nowogród. – Najczęściej jest to numer oddziału. Możemy spróbować połączyć się z jakimkolwiek numerem alarmowym, powiedzieć że zgubiliśmy się w lesie i podać numer oddziału, w którym jesteśmy oraz określić współrzędne geograficzne – dodaje.

Co w sytuacji, gdy nie mamy ze sobą telefonu komórkowego? Nie idźmy na oślep w nieznanym kierunku. – Jeżeli już obierzemy jakiś kierunek, to zawsze żeby to słońce było z jednej, określonej strony, wtedy jest szansa, że dojdziemy do jakiejkolwiek linii oddziałowej – mówi Marek Gruzeł, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Nowogród.

Wybierając się do lasu, warto zabrać ze sobą chociażby papierową mapę. Może przydać się też kompas, szczególnie gdy udajemy się na dłuższą wycieczkę.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *