TwitterFacebook

„Codziennie modlił się za uzależnionych”. Zmarł ojciec Apolinary Kaźmierak, kapucyn – apostoł trzeźwości

Dziś rano odszedł do Domu Ojca ojciec Apolinary Kaźmierak, kapucyn. Był niestrudzonym apostołem trzeźwości. Podczas 25 lat posługi na rzecz uzależnionych i ich rodzin przyjął niezliczone ilości przyrzeczeń trzeźwości, odbył setki wielogodzinnych rozmów z osobami borykającymi się z problemem alkoholowym. W ostatnich latach swoją duszpasterską troską otoczył także tych, którzy zmagali się z nowoczesnymi uzależnieniami, tj. gry komputerowe, hazard czy narkotyki.

Od dwóch miesięcy przebywał w Hospicjum pw. Ducha Św. w Łomży. Chorował na nowotwór kości. Wczoraj wieczorem jego stan nagle się pogorszył, a dziś o 7.10 rano narodził się dla nieba – mówi o. Mirosław Ferenc, gwardian klasztoru OO. Kapucynów.

Uzależnionym poświęcał bardzo wiele godzin. Odbywał z nimi długie rozmowy. To był człowiek, który jednoznacznie był rozpoznawany w naszym mieście jako ten, który posługuje na rzecz osób potrzebujących wsparcia, właśnie w tej kwestii. Współdziałał z Bractwem Trzeźwości, które w czasie jego choroby przejęło część jego obowiązków – dodaje o. Mirosław.

Bardzo wielu kierował na drogę pojednania z Bogiem w konfesjonale, a także do przyrzeczenia trzeźwości na pół roku lub więcej. Codziennie, wraz z bractwem, modlił się za uzależnionych. Zarówno w modlitwie indywidualnej, jak i wspólnotowej. Codziennie w naszym klasztorze odmawiana jest koronka do Bożego Miłosierdzia. Był zawsze na niej obecny. Nie szczędził czasu na posługę w klasztorze, ale także odwiedzał chorujących w ich domach – pokreśla gwardian.

To była wielka, heroiczna praca, której nie jesteśmy w stanie sobie do końca wyobrazić. Niech odpoczywa w pokoju! – konkluduje o. proboszcz.

O. Marcin Radomski, poprzedni gwardian klasztoru do informacji o śmierci o. Apolinarego odniósł się słowami: To był prawdziwy, gorliwy kapłan! Żył zawsze na serio, bez zafałszowania i braku autentyczności. Bardzo się cieszę, że mogłem pracować z nim przez kilka lat w łomżyńskim klasztorze. Cieszę się również z faktu, iż zdążyliśmy wyrazić mu naszą wdzięczność za wieloletnią posługę, poświęcając mu numer „Trzeźwymi Bądźcie”. Był dla mnie wzorem. Chciałbym żyć i odejść jak on.

O. Apolinary urodził się 23 września 1934 roku w Bystrzycy k. Kraśnika na Lubelszczyźnie. Do nowicjatu ojców kapucynów wstąpił w 1954 roku. 3 czerwca 1961 rozpoczął drogę kapłańska otrzymując święcenia prezbiteratu.W latach 1964 – 1967 był w Lublinie. W 1967 roku został wyznaczony przez przełożonych do pracy w Zakroczymiu. Nie dotarł tam jednak, bowiem zmieniono plan i skierowano go do Warszawy, skąd wyjeżdżał na misje i rekolekcje. W 1977 roku został wybrany gwardianem zakroczymskiej wspólnoty zakonnej i definitorem prowincjalnym. Funkcje te pełnił do 1980 roku. W 1982 roku został członkiem Rady Programowej Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu, oraz Zastępcą Referenta Trzeźwości. Podczas pobytu w Zakroczymiu prowadził rekolekcje i misje oraz apostolstwo trzeźwości. Po powrocie do pracy w Warszawie pozostaje tam do 1985 roku. 5 sierpnia 1985 roku podjął obowiązki Referenta Duszpasterstwa Trzeźwości, a od 20 września rozpoczął pracę w Lublinie, w klasztorze przy Krakowskim Przedmieściu. 18 sierpnia 1988 roku został ponownie powołany na na członka rady Programowej OAT w Zakroczymiu oraz Referenta Apostolstwa Trzeźwości. Od 24 sierpnia 1991 roku jego domem zakonnym i miejscem pracy jest klasztor kapucynów w Łomży. Tu podejmuje prowadzenie, zapoczątkowanego przez o. Benignusa, Bractwa Trzeźwości im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego. W 1994 roku otrzymał delegacje na stałego asystenta do współpracy z Komisją Episkopatu Polski ds. Trzeźwości. Nieprzerwanie od 1994 roku o. Apolinary pracował w Łomży.

Msza św. pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek 24 października o godz. 11.00 w kościele OO. Kapucynów w Łomży (ul. Krzywe Koło 3). Dzień wcześniej (w niedzielę), po Mszy św. wieczornej odbędzie się czuwanie modlitewne przy trumnie zmarłego o. Apolinarego. W poniedziałek, od godzin porannych, aż do rozpoczęcia Mszy św. będzie również możliwość pożegnania i modlitwy w intencji o. Apolinarego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *