TwitterFacebook

Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży odwołany

Zarząd województwa podlaskiego na dzisiejszym (29.01) posiedzeniu podjął decyzję o odwołaniu dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Roman Nojszewski pełnił tę funkcję od 21 lipca 2017 roku. Pożegnanie się ze stanowiskiem to kwestia zadłużenia placówki. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze ustalenia Radia Nadzieja, że szpital jest „na minusie”. Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, wynik placówki z 2018 roku to minus 4,5 mln złotych. Rezultat finansowy z roku 2017, kiedy nastąpiła zmiana za sterami dyrektora szpitala w Łomży był dodatni na ponad 10 mln 600 tys. złotych.

– Nic mi na ten temat nie wiadomo – powiedział naszemu reporterowi Roman Nojszewski, gdy był pytany o rzekomy dług szpitala. Było to jednak przed 25 stycznia, kiedy miały spłynąć do placówki ostatnie dokumenty z rozliczeń finansowych. Jak mówił, wstępne sprawozdanie ma być gotowe na początku lutego. To ostateczne – na przełomie marca i kwietnia – dodawał dyrektor Nojszewski. Zarząd województwa podlaskiego ujawnia jednak już teraz podsumowanie finansowe placówki za ubiegły rok. To jest ujemne na kwotę ponad 4 mln 500 tysięcy złotych.

Na tym jednak nie koniec. W uzasadnieniu odwołania Romana Nojszewskiego z funkcji dyrektora są też „nieakceptowalne działania, które miały bezpośredni wpływ na kondycję a także przyszłość łomżyńskiego szpitala”. Czytamy, że są to nieracjonalne decyzje o podwyżkach dla personelu – mimo braku ich pokrycia w budżecie placówki, nierzetelne informacje przedstawiane zarządowi województwa w dokumentach finansowych i chaos skutkujący brakiem racjonalnego zarządzania finansami szpitala. W tym ostatnim przypadku zarząd województwa powołuje się na audyt, który został przeprowadzony w placówce jesienią ubiegłego roku. Dodatkowo jak informuje zarząd, były już dyrektor przedstawił prognozowany plan finansowy na ten rok, który skutkowałby także zadłużeniem, tylko tym razem ponad 13-milionowym.

Do czasu powołania nowego dyrektora, jego funkcję przejmuje dotychczasowy zastępca ds. medycznych, czyli dr Hanna Majewska-Dąbrowska.

pz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *