RN
TwitterFacebook

GD: Maria Dziekońska i Marcin Rydzewski – Lutosławscy – polskie serca, światowe umysły

Starostwo łomżyńskie i Muzeum Przyrody w Drozdowie od maja tego roku realizują projekt pod nazwą „Lutosławscy – polskie serca, światowe umysły”. Projekt ma na celu pogłębienie i rozpropagowanie wiedzy o działaniach rodziny Lutosławskich zarówno w kraju, jak i poza nim.

Z bogatego życiorysu rodu Lutosławskich na szczególną uwagę zasługują działania Wincentego Lutosławskiego i jego pierwszej żony, pochodzącej z Hiszpanii Sofii Casanova. Ich wspólne życie można podzielić na kila okresów. Jednym z nich jest tak zwany okres krakowski. Dom Lutosławskich odwiedzali wówczas przedstawiciele świata polityki ale także kultury i sztuki. To choćby Roman Dmowski, z którym połączyła Lutosławskich dozgonna przyjaźń ale też Stanisław Wyspiański, Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Władysław Reymont.

To był moment przełomowy, chodzi o początek XX wieku i o koncepcję wszechpolskości jeżeli chodzi na przykład o Ligę Narodową. W ognisku tych myśli byli Lutosławscy a ich salonik, zwany hiszpanką, gromadził bardzo wiele wybitnych postaci – mówi Marcin Rydzewski z Muzeum Przyrody w Drozdowie.

Sofia i Wincenty Lutosławscy,z należytą sobie starannością, dbali również o najbliższe otoczenie a w samym Drozdowie pod Łomżą założyli tak zwaną ochronkę czyli ówczesne przedszkole wraz ze żłobkiem. Nie była tam tylko zwykła opieka nad dziećmi. W ochronce prowadzone były na przykład zajęcia z języka polskiego czy religii, a także z rękodzieła ludowego.

Zbiór pamiątek i eksponatów dotyczących rodziny Lutosławskich możemy obejrzeć w Muzeum Przyrody w Drozdowie, które mieści się w Dworku Lutosławskich.

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *