RN
TwitterFacebook

GD: Maria Dziekońska i Tomasz Szymański: Wizja Polski w Europie według Lutosławskich

„Lutosławscy – nietuzinkowe osobowości – polskie serca, światowe umysły” to projekt realizowany przez starostwo łomżyńskie i Muzeum Przyrody w Drozdowie. Projekt ma na celu pogłębienie i rozpropagowanie wiedzy o działaniach rodziny Lutosławskich na niwie nie tylko krajowej, ale także europejskiej.

Profesor Wincenty Lutosławski, najstarszy z sześciu synów Franciszka Lutosławskiego i Marii z domu Szczygielskiej, dał się poznać między innymi jako kontynuator polskiej tradycji mesjanizmu.

Wykładał na wielu uczelniach wyższych w Polsce i za granicą – Krakowie, Wilnie, Lozannie, Genewie, Kazaniu, Paryżu i Londynie. Jego książki tłumaczono na język angielski, niemiecki, włoski i francuski. To także twórca Stowarzyszenia Patriotyczno-Religijnego „Eleusis” i głosiciel idei wychowania narodowego. W swoich pracach poruszał m.in. zagadnienia unikatowości polskich dziejów oraz społecznego, politycznego i religijnego posłannictwa Polaków, czyli misji jaką nasz kraj ma wykonać w dziele przeobrażenia Europy.

Z kolei ksiądz Kazimierz Lutosławski był lekarzem, twórcą szkoły działającej pod nazwą Ogniska Wychowawczego Wiejskiego zorganizowanej według nowoczesnych wzorców angielskich, jednym z najważniejszych organizatorów skautingu, publicystą, teologiem i filozofem. W jego pracach znajdziemy analizy rodzimej kultury i naszej narodowej specyfiku ujmowanej w kontekście europejskim.

Józef Lutosławski społecznik, publicysta, redaktor pisma „Myśl Polska”, autor bardzo ważnej książki zatytułowanej „Chleb i Ojczyzna” napisanej w roku 1918 w bolszewickim więzieniu, w której istotnym motywem jest temat polskiej tożsamości. Ojciec kompozytora Witolda Lutosławskiego, jednego z najwybitniejszych twórców muzyki klasycznej w XX wieku, doktora honoris causa 15 uniwersytetów krajowych i zagranicznych.

O rodzinie Lutosławskich z wiecestarostą Marią Dziekońską i Tomaszem Szymańskim, socjologiem i muzealnikiem z Muzeum Przyrody w Drozdowie rozmawia Magda Bochenek.

Poniżej pozostałe audycje z cyklu Gość Dnia Radia Nadzieja:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *