RN
TwitterFacebook

Gmina Łomża: Komisja suszowa szacuje starty rolników

W połowie sierpnia swoją pracę na terenie gminy Łomża zakończyła Komisja Suszowa. Jak informuje samorząd, na ten moment złożono już 315 wniosków o oszacowanie strat.
W dniu 31 lipca 2019 r. Wojewoda Podlaski na wniosek Wójta Gminy Łomża powołał komisję ds. oszacowania strat na obszarach dotkniętych suszą. Komisja została zobowiązana do dokonania lustracji w terenie na podstawie wniosku rolnika oraz monitoringu prowadzonego przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Przedmiotem szacowania szkód są uprawy nieskoszone (zboża jare, kukurydza na ziarno i na kiszonkę, krzewy owocowe, rośliny strączkowe) na glebach Kategorii I tj. gleby bardzo podatne na suszę: piasek luźny, piasek luźny pylasty, piasek słabo pylasty, piasek słabo gliniasty pylasty oraz krzewy owocowe na glebach Kategorii II tj. glebach podatnych na suszę: piasek gliniasty lekki, piasek gliniasty lekki pylasty, piasek gliniasty mocny, piasek gliniasty mocny pylasty.

Komisja pracowała w terenie od 5 do 14 sierpnia 2019 r. Na ten moment złożonych jest 315 wniosków o oszacowanie strat. Obecnie trwają prace polegające na weryfikacji i spisywaniu protokołów z zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych.

UG Łomża

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *