RN
TwitterFacebook

Gmina Śniadowo będzie miała nową stację uzdatniania wody

Około 4 mln zł ma kosztować nowa inwestycja, którą planuje gmina Śniadowo. Chodzi o budowę stacji uzdatniania wody w miejscowości Wierzbowo. Wójt gminy Rafał Pstrągowski podpisał umowę o przyznanie dotacji. Zadanie będzie realizowane przy wsparciu środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w wysokości prawie 2 mln zł.

W ramach tego działania na terenie gminy Śniadowo zostanie wybudowane ujęcie wody ze stacją uzdatniania wody w Wierzbowie oraz wodociągowa sieć magistralna i odcinki wodociągu spinające istniejącą sieć na terenie gminy.

To długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Jak podkreśla Rafał Pstrągowski, dzięki jej realizacji poprawi się znacznie zaopatrzenie w wodę mieszkańców północno-zachodniej części gminy. – Od kilku ostatnich lat zauważyliśmy, że wzrost poboru wody jest znaczący; dobrze rozwijające się gospodarstwa rolne, w szczególności jest tam duży wzrost zapotrzebowania na wodę i istniejące urządzenia mają już problemy z dostarczeniem tej wody – tłumaczy wójt gminy Śniadowo. – Ponadto jest to zadanie, które w sposób zdecydowany poprawi jakość dostarczanej wody – uzupełnia.

Jedna ze stacji uzdatniania wody na terenie gminy Śniadowo istnieje już w Starym Ratowie. Druga stacja znajduje się w Szczepankowie. Ponadto gmina kupuje wodę z ujęć znajdujących się u sąsiadów. W ten sposób w wodę zasilanych jest 13 miejscowości.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński oraz członek zarządu województwa Stefan Krajewski podpisali w poniedziałek (10.07) 33 umowy z przedstawicielami gmin, których wnioski o przyznanie pomocy na operacje typu „gospodarka wodno-ściekowa” zostały pozytywnie rozpatrzone. Łączna kwota przeznaczona na dotację to ponad 51 mln zł.

Wśród beneficjentów znalazły się m. in. gminy Łomża, Zbójna, Piątnica oraz gmina Kolno. Wniosek przygotowany przez gminę Kolno był najlepszy w województwie. Uplasował się na pierwszym miejscu listy podmiotów ubiegających się o dofinansowanie inwestycji. 

W ramach dofinansowanych projektów powstanie 64 km sieci wodociągowej, prawie 18 km sieci kanalizacyjnej, 420 przydomowych oczyszczalni ścieków, 16 ujęć wody, 9 stacji uzdatniania wody, 21 stacji uzdatniania wody zostanie przebudowanych oraz powstanie 4, a przebudowanych zostanie 7 oczyszczalni ścieków.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *