TwitterFacebook

Kolejne dzieci z Białorusi będą wypoczywać z Caritas [FOTO]

Kolejne dzieci polonijne z Białorusi przyjmie Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Tylko w czerwcu z wakacyjnego wypoczynku w Ptakach koło Nowogrodu skorzysta czterysta osób. Wiadomo już, że w przyszłym miesiącu kolejne sto. Przedsięwzięcie jest dofinansowane ze środków Biura Polonijnego Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Uczestnikami wakacji z Caritas w Polsce są dzieci ze Wschodu. Ich sytuacja materialna jest często bardzo trudna. Młodzież w wieku od ośmiu do szesnastu lat zwiedza, bawi się, ale głównie poznaje historię, kulturę i język polski.

Dzieci są przede wszystkim z diecezji grodzieńskiej, oczywiście z różnych miejscowości, miast i miasteczek, znaczna grupa jest nie tylko z Grodna, ale również i z Lidy – mówi ks. Andrzej Mikucki, dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej. – Dzieci ze Wschodu często mają obraz Polski z przekazu swojej babci lub dziadka, natomiast już teraz Polska się bardzo zmieniła. To czego doświadczają w Polsce albo co zobaczą, wydaje się dla nich takie bardzo nowoczesne – dodaje ks. Andrzej.

Odpoczynek w Polsce to dla nich okazja do nawiązania nowych przyjaźni, ale także do szlifowania języka polskiego i poznania kraju swoich przodków.

Te dzieci pochodzą z katolickich rodzin, rozumieją język polski, ale też uczą się tego języka, przynajmniej modlitwy po polsku – mówi Krystyna Lisaj, opiekunka grupy.

Dla Angieliny Golmant, to kolejne wakacje w Polsce. Czternastolatka jest zachwycona pobytem w naszym kraju. Chce studiować w Polsce.

Bardzo mi się tu podoba, w Polsce chcę studiować medycynę – mówi Angielina.

Dni wypełnione dobrą zabawą – kto nie marzy o takich wakacjach? Zajęcia rekreacyjne na basenie i wycieczki, to tylko część atrakcji przygotowanych dla kolonistów z Białorusi.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *