TwitterFacebook

Leśnicy Nadleśnictwa Nowogród walczą z plagą szkodników

W okolicach Nowogrodu wystąpiła brudnica mniszka – najgroźniejszy szkodnik drzewostanów iglastych. Po jej przejściu las wygląda jak pustynia. Leśnicy zapowiadają zdecydowaną walkę ze szkodnikami.

W ciągu ostatnich lat nastąpiła tak zwana gradacja, czyli potężna kumulacja larw brudnicy. Te masowo występują w Puszczy Kurpiowskiej oraz w Puszczy Piskiej. Leśnicy z Nadleśnictwa Nowogród walczą z leśnym szkodnikiem, a chodzi o niewielkiego owada, który potrafi zniszczyć całe połacie lasów.

Owad ten potrafi doprowadzić do gołożerów (…) powoduje redukcję przyrostu drzew, a w formie gradacyjnej potrafi doprowadzić do zamarcia drzewostanów – wyjaśnia Wojciech Chmielewski z Zespołu Ochrony Lasu w Olsztynie.

Początkowo leśnicy liczą żarłoczne gąsienice, następnie uśmiercają opryskami.

Wiosną zakładamy pułapki w celach kontrolnych, lepy na drzewa – tłumaczy Marek Gruzeł, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Nowogród. – Już stwierdziliśmy duże ilości występowania larw brudnicy na lepach, stąd też dzisiejsza ścinka drzewa na płachty, gdzie liczymy małe gąsieniczki, sprawdzając jakie są liczby. Ponad dwa tysiące hektarów drzewostanów sosnowych jest silnie zagrożonych ze strony brudnicy mniszki – dodaje Marek Gruzeł.

A sytuacja nie wygląda dobrze. Oprysków nie da się uniknąć.

Mamy już pewne cyfry, które pozwalają stwierdzić, że zabieg powinien być dokonany. Cyfry te wynoszą ponad sześćset gąsienic na jedno drzewo. Przy wieku około czterdziestu lat, są już tak zwane liczby krytyczne – informuje Krzysztof Oniszczuk, naczelnik Wydziału Ochrony Lasu w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Pierwsze samoloty ze specjalnym środkiem ochrony roślin wystartują na przełomie maja i czerwca. Zabiegiem zostanie objętych około dwóch tysięcy hektarów lasu. Środek nie jest szkodliwy dla ludzi, ale leśnicy informują lokalne samorządy o planowanych opryskach.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *