TwitterFacebook

Łomża: „Chcemy i musimy troszczyć się o trzeźwość narodu” [FOTO]

„Ku Trzeźwości Narodu” to tytuł przeżywanego w tym roku Narodowego Kongresu Trzeźwości, ale także zorganizowanej w Łomży dwu dniowej konferencji. Ta rozpoczęła się dziś Mszą św. w  katedrze łomżyńskiej o godz. 9.00 pod przewodnictwem bpa Tadeusza Bronakowskiego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. dr Marek Dziewiecki, który nawiązując do dzisiejszej Ewangelii zaznaczył, że Pan Jezus zaprasza każdego z nas na ucztę, która daje niebiańską radość, już to na tej ziemi, jeśli się w tę ucztę Bożą włączamy. Jest to uczta prawdy, miłości Boga do człowieka, uczta radości, którą Bóg nam daje, kiedy jesteśmy blisko niego – mówił ks. Dziewiecki i zaznaczył, że wielu nie daje się na tę ucztę zaprosić. Począwszy od dzieci, wielu ludzi daje się zaprosić na anty uczty, na coś co niszczy, co prowadzi do krzywdy, do grzechu, do smutku, do uzależnień, czyli diabelskie anty uczty. Jednym z przykładem takiej anty uczty przekonywał ks. Dziewiecki  jest „chore, pijane myślenie” polegające na tym, że dajemy sobie wmówić, że możemy być szczęśliwi bez Boga, bez miłości, bez nawrócenia, bez pracy nad sobą, bez małżeństwa i rodziny albo bez innego powołania do wielkiej miłości, ofiarnej jak kapłaństwo, czy życie konsekrowane. 

W wystąpieniu rozpoczynającym konferencję bp Tadeusz Bronakowski przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, przekonywał, że jedynie ludzie trzeźwi są w stanie żyć w wolności dzieci bożych, w wolności do dobra i do stawania się świętymi, czyli coraz bardziej podobnymi do samego Pana Boga. Tylko ludzie trzeźwi mogą w pełni realizować swoją misję obywatelską, patriotyczną, mogą służyć swoim małym lokalnym ojczyznom – mówił bp Bronakowski

Obchodzony w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży  jest  sposobnością do podsumowania działalności ośrodka i przedstawienia planów na przyszłość. Jak podkreśliła Renata Szymańska dyrektor ośrodka, w ostatnich latach rozszerzył się zakres udzielanych świadczeń o uzależnienia behawioralne i placówka ma ofertę terapeutyczną dla tej grupy pacjentów i ich bliskich. Tutaj mamy do czynienia z hazardem z pracoholizmem, zakupoholizmem, seksoholizmem, więc cała masa uzależnień, które są równie dokuczliwe, które powodują również cierpienie tak jak alkohol, nie tylko osoby uzależnionej, ale i członków rodziny – mówiła Renata Szymańska. 

My jako Polacy mamy problem z alkoholem i rezultat jest taki, że cierpimy (…) jeżeli chcemy to cierpienie zmniejszyć to musimy się zabrać do pracy – mówił  prof. dr hab. Krzysztof Wojcieszek w nawiązaniu do powstającego Narodowego Programu Trzeźwości. Zdaniem prof. Wojcieszka  program jest dość złożony, zasadza się on na pewnej zmianie obyczajów w Polsce, zmianie mentalności, myślenia. W związku z tym przewiduje się,  że czas wdrażania tego programu to jest przynajmniej jedno pokolenie Nie może być tak, że polskość kojarzy się z nadużywanie alkoholu, to nie może być w żadnym wypadku element naszej tożsamości, a dla niektórych ludzi taki jest. Ja się poruszam w międzynarodowym towarzystwie kolegów naukowców, to oni są zdumieni jak ja nie piję, sądzą, że jako Polak powinienem się tym wyróżniać. To jest fatalna sytuacja i to koniecznie trzeba zmienić – dodał profesor Wojcieszek. 

Jednym z ostatnich punktów dzisiejszej konferencji będzie wykład ks. dr Marka Dziewieckiego pod tytułem „Jak radzić sobie w rodzinie dysfunkcyjnej”

Organizatorami  Konferencji „Ku Trzeźwości Narodu” są Kuria Diecezjalna, Urząd Marszałkowskie Województwa Podlaskiego, Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, oraz Urząd Miejski.

am

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *