TwitterFacebook

Łomża: Filharmonia bez filharmonii

Już blisko rok Filharmonia Kameralna w Łomży musi radzić sobie bez sali koncertowej. To z powodu przebudowy i rozbudowy budynku Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego, która rozpoczęła się w czerwcu ubiegłego roku. W maju bieżącego roku został ogłoszony przetarg na ostatni już etap rozbudowy, który w dużej mierze składa się tylko z robót wykończeniowych. Jak zatem radzi sobie filharmonia bez filharmonii?

Jak mówi dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Jan Miłosz Zarzycki – filharmonia działa bardzo intensywnie. Koncertujemy w innych salach, korzystamy z uprzejmości instytucji takich jak np. Muzeum Diecezjalne. Często też grywamy w Centrum Kultury przy ulicy Sadowej. Był też koncert w holu Urzędu Miejskiego. Także koncertujemy normalnie tyle, że nie mamy do dyspozycji własnej sali. Dyrektor dodaje, że współpraca z łomżyńskimi instytucjami, które udostępniają filharmonii miejsc do koncertów układa się bardzo dobrze. Mamy bardzo dobre relacje z tymi instytucjami, u których koncertujemy, ale nie i tylko. W Muzeum Diecezjalnym nagraliśmy już dwie płyty, z których jedna dostała nominację do Fryderyka. Jak widać życzliwość jest bardzo duża co nas bardzo cieszy, bo to znaczy, że środowisko łomżyńskie jest otwarte na kulturę. Próby odbywają się w sali prób, która znajduje się w segmencie budynku, który został już wcześniej wyremontowany. Jest to sala niewielka, ale spełnia wymogi zespołu.

Zarzycki nie ukrywa, że już chcieliby móc zagrać na nowej, wyremontowanej sali, ale jednocześnie jest świadomy tego, że trwająca inwestycja wymaga czasu i musi być wykonana porządnie.  Niech to się wszystko dobrze potoczy i niech sala, którą już otrzymamy do dyspozycji będzie salą funkcjonalną, piękną i na najwyższych standardach.

Zakończenie wszystkich prac planowane jest na 29 czerwca 2018 roku. W drugiej połowie listopada 2018 – jak zapowiedział dyrektor – planowany jest koncert uroczyście otwierający wyremontowaną filharmonię połączoną z jubileuszem 40-lecia istnienia tej instytucji.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *