TwitterFacebook

Łomża gotowa na samochody elektryczne

W Łomży uruchomione zostały punkty szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Prezydent miasta Mariusz Chrzanowski podpisał dziś (11.10) umowę w tej sprawie z firmą Engie. Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych, do końca 2020 roku w całej Polsce ma powstać około 6 tysięcy takich punktów.

Jeden z punktów szybkiego ładowania samochodów elektrycznych został zamontowany przy łomżyńskim ratuszu, drugi na terenie bazy MPK. Samochód elektryczny to na razie rzadki widok na polskich drogach, jednak Łomża nie boi się nowoczesności. – Poprzez takie działania przyczyniamy się do tego, że w naszym mieście żyje się lepiej (…) jesteśmy miastem, które dba o środowisko i wprowadzone innowacje mają temu służyć, żebyśmy ciągle próbowali podejmować te działania, nie bali się tych działań, bo są ogromne możliwości – mówił podczas zorganizowanego dziś briefingu prasowego prezydent Mariusz Chrzanowski. – Są ogromne środki na to i my jako samorząd na pewno będziemy w najbliższym czasie starali się pozyskiwać te środki.

Miasto podpisało umowę z firmą Engie inwestującą w zmniejszenie współczynnika CO2 jeżeli chodzi o podejście globalne oraz samochody elektryczne. Punkty szybkiego ładowania samochodów elektrycznych firma ta posiada w 980 miastach na całym świecie. – Rozwijamy zakres związany z elektromobilnością i cieszymy się, że do tego punktu dołącza też Łomża – podkreślił Janusz Grądzki, przedstawiciel firmy Engie. – Łomża jest też mi bliska, pochodzę z Podlasia i gdy chciałbym nawet prywatnie wybrać się na Mazury, to Łomża jest akurat takim punktem, gdzie większość samochodów elektrycznych potrzebuje chociaż na chwilę zatrzymać się żeby tą energią na tyle doładować samochód, żeby móc dotrzeć do punktu docelowego.

Dziś Łomża postawiła kolejny krok na drodze do elektromobilności. Do tej pory w łomżyńskim ratuszu odbywały się między innymi dyskusje na temat zastosowania elektromobilności. Miasto chce również autobusów na gaz. W najbliższym czasie podpisany zostanie list intencyjny ze spółką Skarbu Państwa, z PGNiG w tej sprawie. Natomiast na najbliższej sesji rady miejskiej, która odbędzie się 17 października, radni będą dyskutować nad zakupem 2 małych autobusów komunikacji miejskiej.

Marzena Wiśniewska

1 komentarz

  1. Piotr Odpowiedz

    Brawo Chrzanowski!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *