RN
TwitterFacebook

Łomża: Książę Mazowiecki Janusz I patronem „dziewiątki” [FOTO]

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 9 w Łomży w końcu doczekała się swojego patrona. Dzisiaj oficjalnie została nim postać wyjątkowa, bo Książę Mazowiecki Janusz I, który dokładnie 600 lat temu nadał Łomży prawa miejskie.

W budynku szkoły mieściło się Publiczne Gimnazjum nr 8, które nosiło imię Księcia Mazowieckiego Janusza I, ale wraz z reformą oświaty zostało zlikwidowane. Natomiast podstawówka była przez wiele lat po prostu „dziewiątką”.

W ubiegłym roku placówka z inicjatywy rodziców i grona pedagogicznego podjęła decyzję o nadaniu imienia szkole. Jak przyznaje dyrektor, Bożena Dziekońska było wiele propozycji jeżeli chodzi o nadanie imienia. Była propozycja „niepodległej” czy „olimpijczyków polskich” tak jak imię nosi hala sportowa przy szkole, lecz ostatecznie w plebiscycie zwyciężył Książę Mazowiecki Janusz I. – Bardzo się cieszę, że ta uroczystość odbywa się w szczególnym czasie, w roku 600 lecia nadania praw miejskich i w 100 rocznice odzyskania niepodległości – mówi dyrektor SP 9.

Przekazany został oficjalnie sztandar szkole. Oprócz części oficjalnej oraz tradycyjnych przemówień i podziękowań, miała miejsce część artystyczna. Ta była przygotowana przez uczniów placówki w średniowiecznym anturażu nawiązując do czasów swojego patrona.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *