TwitterFacebook

Łomża: Nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oddany do użytku [FOTO]

Zmodernizowany i przebudowany Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Łomży został dzisiaj oficjalnie oddany do użytku. W nowym budynku będą deponowane odpady newralgiczne i niebezpieczne, które zalegają w domu mieszkańców.

Każdy mieszkaniec Łomży w budynku przy ulicy Akademickiej 22 będzie mógł nieodpłatnie przywieść swoje odpady i w sposób zgodny z przepisami prawa zdeponować. Chodzi głównie o odpady niebezpieczne takie jak np. farby, rozpuszczalniki czy różnego rodzaju przestarzałe chemikalia. – Nie wiemy kiedy one mogą spowodować jakąś tragedie. Proponuję jak najszybciej tych wszystkich chemikaliów się pozbyć przywożąc je tutaj, aby zostały one w cywilizowany sposób zutylizowane – mówi Jan Perkowski prezes Zakładu Gospodarowania Odpadami Sp. z o.o w Łomży. Swoje odpady będą mogły tam także dostarczać firmy prywatne i za opłatą je w tym miejscu zutylizować.

Jak informuje Jan Perkowski trwa akcja, która ma na celu uświadomienie społeczeństwu jak ważna jest selektywna zbiórka odpadów. – Zaczynamy od najmłodszych. Organizujemy w szkołach zajęcia na ten temat, aby przyzwyczaić dzieci do tego, aby wiedziały w jaki sposób selektywnie zbierać i gdzie przekazywać swoje odpady.

Lech Magrel, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego województwa podlaskiego przekonuje, że PSZOK są podstawą do uzyskania odpowiedniego poziomu recyklingu, który do 2020 roku musi wynosić 50 procent. – Na takim terenie zurbanizowanym PSZOK ułatwia życie mieszkańcom, którzy mogą w każdej chwili zbędne rzeczy, których nie można przekazać do odbioru poprzez firmy odbierające odpady, przywieźć. Dzięki temu te odpady nie trafiają gdzieś do lasu nad rzekę, a trafiają tam gdzie po prostu powinny i są poddawane recyklingowi.

Koszt inwestycji to 2 mln 900 tys zł brutto, z czego dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniosło 85% kosztów kwalifikowanych.

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *