RN
TwitterFacebook

Łomża: Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

Łomża kolejny raz włącza się w Narodowe Czytanie. W tym roku lekturą będą fragmenty „Nowel polskich”. W programie nie zabraknie również innych atrakcji – występów muzycznych, warsztatów plastycznych, konkursów z nagrodami, czy kiermaszu książek.

Na deptaku przy ul. Długiej usłyszymy osiem utworów z ponad stu tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta RP. Będą to:

  • „Dobra pani” – Eliza Orzeszkowa,
  • „Dym” – Maria Konopnicka,
  • „Katarynka” – Bolesław Prus,
  • „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz,
  • „Orka” – Władysław Stanisław Reymont,
  • „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” – Stefan Żeromski,
  • „Sachem” – Henryk Sienkiewicz,
  • „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

 –  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna zapoczątkowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Pierwszą czytaną lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 7 września o godz. 12.30 na deptaku przed siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Długiej 13. W tym roku wydarzeniu towarzyszyć będzie też akcja „Zaczytane ławki”, dzięki której w przestrzeni miejskiej pojawi się dziesięć interaktywnych ławek. Szczegóły na ten temat znajdują się na naszej stronie. 

UM Łomża/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *