TwitterFacebook

Łomża: Przedszkolaki młodymi naukowcami [FOTO]

Efekty specjalne w telewizji, instrumenty w zasięgu ręki, tajniki optyki w filmie i teatrze. Tak w skrócie można opisać warsztaty naukowe, przeprowadzone przez szalonych naukowców z Laboratorium Pana Korka, w których wzięły udział łomżyńskie przedszkolaki. 

Za salę do eksperymentów posłużyło pomieszczenie Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji w Łomży, które zamieniło się w prawdziwe laboratorium. Doświadczenie wykonywane przez dzieci to z jednej strony świetna zabawa a z drugiej spora dawka wiedzy, zdobywana podczas odkrywania zagadek. Staramy się udowodnić, że nauka nie musi być nudna i nie musi być trudna, przedszkolaki są doskonałym materiałem na młodego naukowca, przede wszystkim mają ogromną ciekawość świata i nie boją się zadawania trudnych pytań. Chcemy pokazać, że takie zajęcia mogą być ciekawe, naszym głównym celem jest podróżowanie po Polsce i pokazywanie, że nauka nie musi być ani trudna ani nudna – mówił Michał Szydłowski szef laboratorium Pana Korka.

Dzisiejsze eksperymenty i doświadczenie dotyczyły filmu i teatru, dzieciaki miały okazje między innymi skonstruować swój własny mikrofon czy obiektyw do kamery. Były też efekty specjalne. Młodym naukowcom najbardziej przypadł do gustu jeden z najstraszniejszych efektów filmowych czyli tzw. gęsta mgła, snująca się po scenie. Do jego wykonania wykorzystaliśmy zamrożony dwutlenek węgla, czyli suchy lód – mówił Michał Szydłowski. 

Eksperymenty naukowe realizowane są w ramach działań podsumowujących projekt „Kształcenie kompetencji kluczowych szansą na lepszą jakość edukacji przedszkolnej”, który realizowany jest od sierpnia 2016 w 9 łomżyńskich przedszkolach.
W sumie 241 dzieci w wieku przedszkolnym  miało okazję samodzielnie lub z niewielką pomocą prowadzących poznawać tajniki nauki i rozwijać kompetencje naukowo-techniczne.

AM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *