RN
TwitterFacebook

Łomża: Spółka akcyjna ma pomóc ŁKS-owi

W sprawie zmiany formy organizacyjnej Łomżyńskiego Klubu Sportowego ze stowarzyszenia na sportową spółkę akcyjną rozmawiali przedstawiciele ŁKS-u, by wspólnie z władzami miasta podjąć decyzję dotyczącą działalności Klubu w najbliższych latach.

ŁKS 1926 Łomża występuje obecnie w IV lidze. O zamiarze jego przekształcenia w spółkę akcyjną z większościowym udziałem miasta mówi się już od dawna.

– Chcemy poprawić sytuację finansową i podnieść prestiż Klubu. W tym celu musimy podjąć konkretne działania, by nasza drużyna miała jak najlepsze warunki do osiągania dobrych wyników w lidze i pucharze, a kibice mieli powody do radości z kolejnych zwycięstw naszych zawodnikówmówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, który uważa, że powołanie sportowej spółki akcyjnej to najlepsza forma organizacyjna dla funkcjonowania drużyny występującej na stadionie przy ul. Zjazd.

Powyższe rozwiązanie przewiduje odrębną działalność Młodzieżowego ŁKS. Warto przypomnieć, że w naszym kraju funkcjonuje z powodzeniem wiele drużyn piłkarskich na zasadach spółki, by podać tu przykład Zabrza, gdzie Miasto jest jedynym udziałowcem Górnika. Samorząd miejski posiada całość udziałów w klubie obecnego mistrza Polski Piasta Gliwice. Są także kluby w niższych ligach działające w ramach tej formy organizacyjnej. Niedawno jednosekcyjną sportową spółką akcyjną stały się Wigry Suwałki występujące w I lidze, czy Hutnik Warszawa z IV ligi.

W sprawie powołania sportowej spółki akcyjnej odbyło się spotkanie konsultacyjne z kancelarią prawną z Białegostoku, która prowadziła proces przekształcenia zespołu Wigry Suwałki. W spotkaniu wziął udział Prezes Podlaskiego ZPN Sławomir Kopczewski oraz przedstawiciele Rady Miejskiej. W ocenie wiceprzewodniczącego Macieja Borysewicza działanie klubów w formie stowarzyszenia jest archaiczne.

Przekształcenie ŁKS-u w spółkę prawa handlowego wydaje się być optymalnym rozwiązaniem, co może doprowadzić do racjonalnego wykorzystania marki naszego Klubuprzekazuje wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

W najbliższym czasie planowane są konsultacje z prawnikami oraz przedstawicielami klubu i samorządu miasta. W listopadzie uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przekształcenie formy organizacyjnej Klubu ma podjąć Nadzwyczajne Zgromadzenie Członków ŁKS 1926 Łomża.

Prezes Łomżyńskiego Klubu Sportowego jest zdania, że sprawne prowadzenie organizacji jest podstawą w funkcjonowaniu współczesnych drużyn piłkarskich.

– Uważam, że przekształcenie ŁKS-u ze stowarzyszenia w sportową spółkę akcyjną zapewni stabilną pozycję Klubu na piłkarskiej mapie Polski – mówi Łukasz Uściłowski, dodając, że jej zawiązanie w znaczącym stopniu powinno przyczynić się do awansu Klubu do wyższych rozgrywek ligowych.

tekst: Łukasz Chełchowski/UM Łomża

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *