TwitterFacebook

Łomża: Trwa weryfikacja zadań do Budżetu Obywatelskiego na rok 2018

Mieszkańcy Łomży zgłosili do Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok 37 projektów. Łączny koszt wszystkich zadań to prawie 3,5 miliona złotych. Dodatkowo zgłoszone zostały 4 projekty do Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego, który w Łomży ma być realizowany po raz pierwszy. Prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski na realizację zadań z Budżetu Obywatelskiego planuje przeznaczyć w przyszłorocznym budżecie miasta rekordową kwotę 2 mln. zł. oraz 100 tys. zł. na potrzeby młodych mieszkańców w ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Ostateczną decyzję podejmie Rada Miejska przy uchwalaniu budżetu miasta na przyszły rok.

Propozycje zbierano dzieląc miasto na trzy rejony. W Centrum zgłoszono 13 projektów na łączną kwotę ponad miliona zł. Na Łomżycę wpłynęło 14 projektów na kwotę 1,5 mln. zł. Zaś 10 projektów na łączną kwotę prawie 900 tys. zł. zgłoszono na Południu. W większości są to standardowe zadania, które są najbardziej potrzebne w codziennym funkcjonowaniu. Mowa o remontach ulic, parkingach, oświetleniach, przejść dla pieszych czy też montażu instalacji świetlnej na skrzyżowaniach. Wyróżniającymi się propozycjami jest chociażby wybudowanie tężni solankowej przy Szosie Zambrowskiej i ul. Piłsudskiego, mural patriotyczny przy placu Niepodległości i strzelnica na 3. piętrze budynku przy ul. Nowej.

Dodatkowo zgłoszone zostały także 4 projekty do Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. W ramach niego można było zgłaszać wszelkie zadania, które dotyczą młodzieży. W odróżnieniu od Budżetu Obywatelskiego, nie musiały być to zadania wyłącznie inwestycyjne. Można było zgłaszać tzw. działania miękkie o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym. Młodzież zgłosiła potrzebę zorganizowana nocnego turnieju piłki nożnej o puchar 600-lecia Łomży za 50 tys. zł. Zgłoszony został także historyczny piknik i koncert patriotyczny z grupami rekonstrukcyjnymi za 60 tys. Padł też pomysł gry miejskiej z wędrowaniem po trasach planszy i wykonywaniem zadań w jak najkrótszym czasie za 52 tys. oraz wybudowanie siłowni zewnętrznej przy „Wecie”, której realizacja miałaby wynieść 35 tys. zł.

Obecnie trwa weryfikacja zgłoszonych zadań. Ma ona potrwać do końca sierpnia. Ogłoszenie wstępnej listy zadań planowane jest na 1 września. Później do 8 września mieszkańcy będą mieli czas na zgłaszanie swoich uwag i zastrzeżeń do projektów dopuszczonych do głosowania. Po ich rozpatrzeniu, 13 września poznamy wówczas ostateczną liczbę zadań zakwalifikowanych do głosowania. Głosowanie będzie trwać od 18 września do 6 października. Ogłoszenie wyników nastąpi 23 października

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *