RN
TwitterFacebook

Łomża: Umowa podpisana, teraz czas na inżynierów i budowlańców

W Łomży podpisano umowę na budowę ostatniego odcinka trasy Via Baltica. Realizacja przedsięwzięcia to okres 31 miesięcy. 15 miesięcy to okres przygotowawczy do uzyskania decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej włącznie i 16 miesięcy na realizację, z wyłączeniem okresu zimowego. Zadanie ma wykonać firma TOTO Contruzioni Generali z Włoch.

Ten odcinek do blisko 13 kilometrów od węzła „Łomża – zachód” do węzła „Kolno”, który jednocześnie będzie częścią obwodnicy Łomży. Jak będzie wyglądała droga?

Nawierzchnia będzie betonowa w technologii betonu wałowanego, droga ekspresowa, dwujezdniowa o pasach trzy i pół metrowych z pasem awaryjnym o szerokości dwa i pół metra. Wyróżnikiem tego odcinka będzie osobny dla każdej nitki most o długości 1205 metrów – mówi Wojciech Borzuchowski, dyrektor oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.

Firma włoska, która ma wykonać zadanie, na naszym rynku budowlanym jest od trzech lat, a budowa części obwodnicy Łomży to jej druga inwestycja realizowana w Polsce. Reprezentujący dziś w Łomży firmę TOTO Contruzioni Generali Alfonso Toto zaznaczył, że fakt budowy części Via Baltici przez firmę z Włoch jest tylko potwierdzeniem, że Włochy jako państwo wierzy w Polskę.

To wielka sprawa, wielki dzień. Myślę, że to wszystkim ułatwi życie. Jest to sprawa przede wszystkim bezpieczeństwa, ale też udrożnienia miasta. Jak państwo wiecie miasto zatyka się w pewnych okresach dobowych (…) cały ten ruch tranzytowy odejdzie na zewnątrz Łomży – mówił w imieniu samorządu województwa podlaskiego radny sejmiku Marek Olbryś, który podkreślił, że wybudowanie obwodnicy przełoży się na zmniejszenie kosztów, niezbędnych do utrzymania ulic w mieście.

Umowę na realizację drogi ekspresowej S61 od węzła „Łomża – zachód” do węzła „Kolno” w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka podpisali: Wojciech Borzuchowski – dyrektor oddziału GDDKiA w Białymstoku, Maciej Gorysz – z-ca dyrektora oddziału GDDiA w Białymstoku i przedstawiciel firmy TOTO Contruzioni Generali Alfonso Toto.

mk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *