TwitterFacebook

Mątwica/Łomża: Szczątki ujawnione przy budowie drogi. Odpowiedź prokuratury

Podczas prac modernizujących Drogę Wojewódzką 645 na wysokości wsi Mątwica (k/ Nowogrodu) ujawniono ludzkie szczątki. Na miejscu przeprowadzono czynności procesowe – i jak informuje Prokuratura Rejonowa w Łomży – szczątki zabezpieczono do dalszego badania. Stowarzyszenie Wizna 1939 alarmuje jednak, że w miejscu, gdzie kontynuowane są prace budowlane wciąż mogą znajdować się szczątki.

Nasza interwencja z 7 września i kolejna wizyta 8 września we wczesnych godzinach porannych zakończyła się interwencją policji i chwilowym przerwaniem prac budowlanych. Niestety, po kilku dniach oczekiwania i naszej deklaracji w obecności funkcjonariuszy policji o możliwości naszej pomocy, sytuacja się nie zmieniła. W środę 19 września otrzymaliśmy informację, że na powierzchni pojawiają się kolejne szczątki ludzkie, ale jednocześnie kontynuowane są prace budowlane; na miejscu została wysypana już pierwsza warstwa podsypki pod drogę. W związku z tym 20 września wystosowaliśmy drogą elektroniczną pismo do: wojewody podlaskiego, wojewody mazowieckiego, Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie i Białymstoku, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku, Prokuratury Rejonowej w Łomży oraz na policję w Łomży, z prośbą o interwencję w tej sprawie.

Prace przy budowie drogi są kontynuowane, została położona kolejna warstwa piasku pod drogę, jako przygotowanie do położenia asfaltu, a miejsce nie zostało należycie przebadane. Instytucje, które o całej sprawie wiedziały do dzisiaj nie zareagowały.

– czytamy w apelu na stronie stowarzyszenia.

Zwróciliśmy się z zapytaniem do Prokuratury Rejonowej o stan prowadzonego śledztwa. Poniżej przedstawiamy odpowiedź jaką otrzymaliśmy:

W odpowiedzi na wiadomość e-mail z dnia 25.09.2018 r. uprzejmie informuję, że Prokuratura Rejonowa w Łomży nadzoruje śledztwo PR 2Ds 284.2018 w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci nieustalonych osób w bliżej nieustalonym dniu nie później niż w dniach od 06 do 08 września 2018 r. w miejscowości Mątwica, woj. podlaskiego, tj. o czyn z art. 155 k.k. Na miejscu zdarzenia przeprowadzono czynności procesowe w związku z ujawnieniem szczątków ludzkich, które zabezpieczono do dalszych badań. Oględziny miejsca ujawnienia szczątków ludzkich przeprowadzono w dniach 06.09.2018 r., 07.09.2018 r. oraz 08.09.2018 r. Wszystkie ujawnione wówczas fragmenty kośćców zostały zabezpieczone do w/w śledztwa. O sprawie poinformowano Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.

PROKURATOR REJONOWY
Karolina Szulkowska

Zwróciliśmy się z kolejnymi zapytaniami do odpowiednich instytucji. O sprawie będziemy na bieżąco informować.

red/www.wizna1939.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *