TwitterFacebook

Mimo zapowiedzi – nie będzie rozbudowy ośrodka zdrowia w Zbójnej

Mimo wcześniejszych zapowiedzi nie będzie rozbudowy ośrodka zdrowia w Zbójnej w powiecie łomżyńskim. W liczącej około 4 tysiące mieszkańców gminie przyjmuje tylko jeden lekarz rodzinny. Rezygnacja z rozbudowy to zła wiadomość dla pacjentów.

Mieszkańcy gminy Zbójna są zdania, że konieczne są zmiany w tamtejszej służbie zdrowia. – Przepisałem się do ośrodka zdrowia w Łysych, tam przyjmują specjaliści, jest dostęp do rehabilitacji, tutaj tego nie ma – przyznaje pan Marian. – Na miejscu brakuje chociażby kardiologa, dobrze aby przyjmował przynajmniej raz w tygodniu – mówi pani Maria i dodaje, że chcąc skorzystać ze specjalistycznej porady lekarskiej musi udać się do Łomży.

Jeśli jednak w Zbójnej mają pojawić się specjaliści z różnych dziedzin, to powinna w tym pomóc gmina. Samorząd przygotował już niezbędną dokumentację techniczną na rozbudowę ośrodka. Teraz szuka możliwości dofinansowania tego przedsięwzięcia, bo gmina sama nie udźwignie jego kosztów.

Wniosek o dofinansowanie inwestycji przygotowany przez Urząd Gminy w Zbójnej nie zyskał akceptacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Urzędnicy ze Zbójnej nie rezygnują jednak i mają zamiar aplikować o kolejne środki. – Jest drugi konkurs ogłoszony przez lokalną grupę działania (Chodzi o Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Mlekiem Płynąca” przyp. red.). Po konsultacji z Urzędem Marszałkowskim będziemy składali wniosek jeszcze raz i mam nadzieję, że ten projekt znajdzie wtedy uznanie w oczach oceniających – mówi wójt gminy Zbójna Zenon Białobrzeski.

Według ustaleń z marca br. rozbudowa ośrodka miała ruszyć w tym roku. W tej sytuacji przestaje być to realne. Dokumentacja już jest, a na rozpoczęcie inwestycji brakuje funduszy, bo jej koszt to ponad 1,5 mln złotych.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *