TwitterFacebook

Minister środowiska w Marianowie. Politycy PiS ruszyli w objazd po kraju [FOTO]

Członkowie rządu wyruszyli w Polskę. To początek cyklu spotkań polityków Prawa i Sprawiedliwości z obywatelami. Objazd zapowiedział na wczorajszej (14.04) konwencji PiS premier Mateusz Morawiecki. Do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia w Marianowie w powiecie łomżyńskim przyjechał dziś (15.04) minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Te spotkania z jednej strony mają służyć temu, żeby rozliczyć się z tego, co deklarowaliśmy, co uczyniliśmy, z drugiej strony zaprezentować plany na przyszłość, ale także z trzeciej strony posłuchać tego, co jeszcze nas boli – mówił podczas spotkania minister Kowalczyk. Jednym z najważniejszych tematów omawianych w trakcie wizyty w Marianowie był problem z nieczynnym już składowiskiem śmieci w gminie Śniadowo. Jest niesamowity odór, mówiąc krótko smród, gdzie jak każdy z nas wie, wywieszając na wiosnę, na słońce pranie – ono inaczej pachnie niż w suszarce – mówił na kworum Andrzej Zaremba, były wójt gminy Śniadowo.

Do sprawy odniósł się obecny gospodarz gminy. Potwierdził, że na zamknięte składowisko nadal wywożone były odpady. Faktycznie cały ten proceder został zatrzymany, śmieci tam nie trafiają. Natomiast stało się tak, że firma wywoziła tam te odpady w godzinach poza działalnością urzędów kontrolnych – wskazywał Rafał Pstrągowski.

Minister Henryk Kowalczyk zadeklarował w Marianowie, że w ciągu trzech-czterech miesięcy poprawione zostaną przepisy dotyczące składowania odpadów. Przykro mi to powiedzieć, ale Śniadowo nie jest wyjątkiem i w kraju jest wiele takich przypadków, dlatego przygotowuję dość gruntowną reformę ochrony inspekcji środowiskaCzłonek rządu Mateusza Morawieckiego dodał, że reforma ma zakładać między innymi 24-godzinny dyżur inspektorów środowiska, badania zawartości wysypisk czy wysokie kary finansowe za niewywiązywanie się z założonych przez ministerstwo środowiska norm.

Minister Kowalczyk mówił też o programie „Czyste powietrze” zakładającym między innymi wymianę źródeł ogrzewania dużych obiektów i domów jednorodzinnych oraz ich termomodernizacji. Program został przygotowany po to, by sprostać wymaganiom unijnym dotyczącym emisji zanieczyszczeń powietrza. Dotyczy on zarówno miast jak i małych miejscowości.

Oprócz tematów związanych bezpośrednio z resortem środowiska, Henryk Kowalczyk wymienił to, co udało się w ciągu dwóch lat rządów Prawa i Sprawiedliwości wprowadzić w życie. To między innymi program Rodzina 500 Plus, uszczelnienie podatkowe czy obniżenie wieku emerytalnego. Mówił także o pieniądzach, które rząd zamierza przeznaczyć na drogi lokalne w ramach funduszu dróg samorządowych.

Paweł Zyskowski

1 komentarz

  1. Ala Odpowiedz

    dobre spotkanie fajny obrazek z widokiem Kalinowa wręczył wójt Piątnicy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *