TwitterFacebook

Monika Malczak Nową Nadzieją Jazzu [FOTO]

Uroniłam kilka łez, bo nie ukrywam, że to jest dla mnie chyba najważniejsza dotychczas nagroda jaką miałam zaszczyt zdobyć. Olbrzymie wyróżnienie – mówi Monika Malczak, pierwsza wokalistka w dziesięcioletniej historii Novum Jazz Festiwal, która wygrała konkurs na Nową Nadzieję Jazzu. Wokalistka z racji zajęcia pierwszego miejsca w konkursie wystąpi również w międzynarodowym festiwalu Jazztrzębie w Jastrzębiu-Zdroju.

Łomżyński festiwal ma ogromne uznanie wśród muzyków. Jak przyznał wybitny perkusista, Luis Mora Matus z Chile, który koncertuje po całym świecie, żaden koncert, konkurs czy festiwal nie działa na niego tak inspirująco jak praca podczas Novum Jazz Festiwal. Artyści podkreślali, że publiczność w Łomży jest niesamowita. To jest nasza duma, to jest wzruszające, radosne i dla takiej publiczności chce się coś robić i zapraszać nowych muzyków – mówi Mirosław Dziewa, dyrektor artystyczny festiwalu.

Pierwszy raz w konkursie na Nową Nadzieję Jazzu wygrała wokalistka. To jest pewnego rodzaju niespodzianka. Spotykałem się ze zdaniem, że jak może wokalistka konkurować z instrumentalistami, a tu proszę. Może konkurować i nie tylko świetnie konkurować, ale nawet wygrywać co właśnie udowodnił dziesiąty, jubileuszowy Novum Jazz Festiwal – przekonuje Mirosław Dziewa.

Obrady jury były bardzo burzliwe. Ścierały się dwa poglądy. Część kapituły konkursowej była za tym, aby utrzymać tradycyjny nurt jazzu, a druga część była za otwartością jazzu na różne kierunki. Każdy nowy kierunek w jazzie spotykał się z krytyką, a potem okazało się, że to jest jazz. Także trzeba być chyba otwartym – dodaje Mirosław Dziewa. 

Młoda wokalistka z Katowic nie ukrywała swojego zdziwienia z faktu, iż z grona tak świetnych instrumentalistów, muzyków to ona okazała się najlepsza. Dla mnie to była sama przyjemność i fantastyczna przygoda, a nie żadna walka o nagrodę. Nie przypuszczałam w ogóle, że to ja mogę być tą wyróżnioną osobą, absolutnie. Publiczność jest fantastyczna, cudownie się tu śpiewało (…) Będzie mi bardzo miło za rok znowu w tym miejscu wystąpić – mówi Monika Malczak.

Drugą nagrodę otrzymał Marcin Pater, trzecią Michał Ciesielski, a wyróżniony został Kacper Piotr Smoliński. 

Bartosz Święciński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *