RN
TwitterFacebook

Państwowa Służba Hydrogeologiczna ostrzega przed niskim stanem wód w studniach

Państwowa Służba Hydrogeologiczna wprowadza stan zagrożenia hydrogeologicznego w związku z prognozowanym wystąpieniem niżówki hydrogeologicznej w sierpniu 2019 r. Ostrzeżenie obowiązuje dla ośmiu województw.

Od kilku dni na Wiśle oraz Narwi widać bardzo niski stan wód. Skutkuje to niekorzystnymi plonami rolników. Z powodu trwającej od maja suszy zarówno rzeki jak i wody gruntowe są na bardzo niskim poziomie. Na dzień dzisiejszy poziom wody w Narwi w Ostrołęce wynosi 52 centymetry.

W związku z prognozowaną sytuacją hydrogeologiczną wskazującą na utrzymanie się w nadchodzących tygodniach tendencji obniżania się położenia zwierciadła wód podziemnych w płytkich poziomach wodonośnych, państwowa służba hydrogeologiczna wydała ostrzeżenie. Informuje w nim o wysokim prawdopodobieństwie wystąpienia w sierpniu 2019 r. niżówki hydrogeologicznej na znacznych obszarach kraju.

Według przeprowadzonych symulacji w szczególności zjawisko to w skali regionalnej może rozwinąć się w obrębie następujących województw: wielkopolskiego, lubuskiego, opolskiego (część południowo-wschodnia), śląskiego (część zachodnia i północno-zachodnia), mazowieckiego (część południowo-zachodnia), łódzkiego (część południowo-wschodnia), lubelskiego (część północna) i zachodniopomorskiego (część południowo-zachodnia).

fot. PSH

Na wymienionych obszarach niskie stany położenia zwierciadła wód podziemnych mogą powodować występowanie niedoborów wody w indywidualnych płytkich ujęciach gospodarskich oraz w ujęciach komunalnych użytkujących pierwszy poziom wodonośny.

W okresie objętym prognozą nie przewiduje się trudności w funkcjonowaniu ujęć eksploatujących głębsze poziomy wodonośne.

oprac. pg/SK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *