RN
TwitterFacebook

Pierwszy inwestor w podstrefie ekonomicznej w Nowogrodzie

Nowa inwestycja w Podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Nowogrodzie (powiat łomżyński). Firma z Wielkopolski zamierza wybudować laboratorium, w którym mają być prowadzone prace badawczo – rozwojowe w zakresie opracowania innowacyjnej technologii biofiltracji wody i powietrza.

Firma z Wielkopolski kupiła na obrzeżach Nowogrodu 1,2 ha gruntu. W ramach tej inwestycji wybuduje halę o powierzchni ponad 1 tys. metrów kwadratowych, w której znajdować się będzie Centrum Badawczo Rozwojowe. Na realizację przedsięwzięcia otrzymała 10 mln zł dotacji z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Laboratorium ma zacząć działać wiosną przyszłego roku, a także zatrudnić kilku nowych pracowników, głównie specjalistów. Firma ta prężnie się rozwija, obecnie jest na etapie testowania rozwiązań elektrowni hybrydowych.

Burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka zaprzecza pojawiającym się plotkom o rzekomym negatywnym oddziaływaniu zakładu na środowisko. – Będzie to budynek ogrzewany pelletem, więc chciałbym tym samym zdementować wszelkie treści, które jakby świadczą o tym, że komin ma służyć do czegoś, co mogłoby zatruwać środowisko. Inwestycja będzie jak najbardziej zgodna z tym, aby środowisko było czyste i dalej przyjazne Nowogrodowi – tłumaczy Grzegorz Palka.

Co więcej, opracowane przez firmę biofiltry mają ograniczać emisję nieprzyjemnych zapachów, na przykład z oczyszczalni ścieków. – Będą powstawały u nas w Nowogrodzie biofiltry, które będą stosowane na oczyszczalniach ścieków. Wiem, że jest podpisany list intencyjny z Łomżą. Może jest szansa, że w końcu przejeżdżając koło stadionu ŁKS-u nie będziemy czuli tego nieprzyjemnego zapachu, jak również będą stosowane specjalne filtry na składowiskach odpadów – mówi burmistrz Nowogrodu.

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna w Podstrefie Nowogród dysponuje terenami inwestycyjnymi o łącznej powierzchni blisko 26 ha. Teren położony jest przy drodze powiatowej łączącej się w Nowogrodzie z drogą wojewódzką nr 645.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *