TwitterFacebook

Podlaskie aktywnie działa na rzecz polepszenia opieki psychiatrycznej w kraju [FOTO]

W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży odbyło się spotkanie dyrektorów 4 szpitali z województwa podlaskiego, które włączyły się 1 lipca tego roku do pilotażowego programu Centrum Zdrowia Psychicznego. W konferencji uczestniczył m.in. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna. Spotkanie miało na celu przedstawienie wyników, jakie udało się osiągnąć przez okres 2 miesięcy funkcjonowania programu oraz omówienie kwestii, które należałoby poprawić, gdyż przygotowywana jest zmiana rozporządzenia dotycząca pilotażu.

Centra Zdrowia Psychicznego funkcjonują tylko w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, psychiatrycznym w Suwałkach oraz szpitalach w Grajewie i Hajnówce, a poza województwem podlaskim tylko w szpitalu w Elblągu. Mają one zapewnić chorym kompleksową opiekę psychiatryczną. Celem Centrów Zdrowia Psychicznego jest leczenie chorych, głównie w ich domach, a nie w szpitalu. – Chcemy wyjść z tej izolacji pacjenta w szpitalu. Chcemy wyjść do środowiska i zaopiekować się pacjentem w środowisku, żeby w szpitalu było jak najmniej zajętych miejsc w oddziałach psychiatrycznych – mówi poseł Bernadeta Krynica. Taki środowiskowy model opieki wprowadzono np. we Włoszech i Niemczech i tam znacząco spadła liczba hospitalizacji.

Pacjentom w domach pomagają tzw. asystenci zdrowienia, czyli osoby, które są zatrudniane w centrum jako opiekunowie i pomocnicy osób chorych psychicznie. Podlaski NFZ zawarł umowy psychiatryczne na leczenie pacjentów na trzy lata.

Analizę programu przedstawił dyrektor oddziału podlaskiego NFZ, Maciej Olesiński. Wartość środków jakie otrzymują świadczeniodawcy na realizację Centrum Zdrowia Psychicznego uzależniona jest od liczby mieszkańców. – Od tego zależna jest ilość środków finansowych. Nominalnie przy stawce ryczałtu 37 zł 50 groszy na osobę. Wartość umów daje łączną wartość 12 milionów 616 tys zł. Dodatkowo dodając środki na pielęgniarki i położne jest to 12 milionów 742 tys zł. To jest wartość pilotażu wyłącznie w drugim półroczu 2018 roku.

Maciej Olesiński pokazał, że szpitale, które biorą udział w tym programie zyskują na tym finansowo. – Stawka ryczałtu i te kryterium populacyjne spowodowało, że np. wartość umowy na te same świadczenia zdrowotne np. w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży wzrasta z miliona 598 tysięcy w pierwszym półroczu tego roku, do 3 milionów 458 tysięcy w drugim półroczu. Jest to wzrost aż o 86 procent środków finansowych, na dokładnie takie same świadczenia, które w pierwszym półroczu były udzielane bez działania Centrum Zdrowia Psychicznego.

Przygotowywana jest zmiana rozporządzenia dotycząca pilotażu tego programu. – Chcemy dowiedzieć się wspólnie z prezesem NFZ Andrzejem Jacyną, co możemy ulepszyć, co możemy zmienić, bo każda zmiana rozporządzenia nie zawsze musi być idealna, ale możemy ją zawsze poprawić. Chcemy zmienić opiekę psychiatryczną w Polsce.

To, że zmiana funkcjonowania w Polsce opieki psychiatrycznej jest konieczna przekonywał prezes NFZ, Andrzej Jacyna. W Polsce dyrektorzy napotkali pewien opór organizacyjny, to że na 1 lipca tak mało szpitali wystartowało w tym programie jest dowodem na to, że leczenie psychiatryczne jest rozczłonkowane i wymaga konsolidacji.

Bartosz Święciński

2 kommentarze

  1. polka Odpowiedz

    super Bernardetta ze dzialasz dla naszego miasta i wspierasz prawde!!!!!

  2. polka Odpowiedz

    super!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *