TwitterFacebook

Poseł Krynicka: Strajk osób niepełnosprawnych będzie czysto polityczny [FOTO]

Z pozycji matki, która ma dziecko niepełnosprawne, wsparcie osób niepełnosprawnych jest naprawdę bardzo duże – mówiła dziś (04.03) na konferencji prasowej poseł Bernadeta Krynicka. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości mówiła o zwiększającej się pomocy dla niepełnosprawnych oraz odniosła się do zaplanowanego na 23 maja strajku, który według niej będzie protestem czysto politycznym.

W tym roku rosną świadczenia dla osób niepełnosprawnych. Jest to w dużej mierze efekt zeszłorocznych zmian legislacyjnych. Od 1 czerwca zeszłego roku renta socjalna wzrosła z 865 złotych do prawie 1030 złotych. W efekcie renta socjalna wzrosła do 100 procent kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W tym miesiącu nastąpi waloryzacja tego świadczenia i jego wysokość wyniesie 1100 złotych.

Podwyższony został także zasiłek pielęgnacyjny, który do listopada wzrośnie do 215 złotych. O 20 procent wzrósł specjalny zasiłek opiekuńczy z 520 złotych do 620 złotych. W związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia powiązana jest wysokość świadczenia pielęgnacyjnego, który podlega corocznej waloryzacji w związku z tym świadczenie pielęgnacyjne wzrosło o 106 złotych czyli wynosi 1583 złote.

Poprawia się również funkcjonowanie płacowe dla osób niepełnosprawnych. Zwiększa się ich dostępność oraz zakres oferowanych usług. – Realizujemy zajęcia z psychologiem, pedagogiem, mamy terapie logopedyczne, rewalidację ruchową, terapię integracji sensorycznej, terapię ręki, terapię dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju, komunikowanie się alternatywne i wspomagające – wymienia obecna podczas konferencji prasowej poseł Krynickiej dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży, Lucyna Antecka.

Poseł Krynicka uważa, że zaplanowany w maju strajk osób niepełnosprawnych będzie miał charakter polityczny, podobnie jak w ubiegłym roku, ponieważ państwo udziela im bardzo dużego wsparcia. – Świadczenie 500 plus będzie dla każdego od lipca, więc będą mogli z tego korzystać, jest świadczenie opiekuńcze dla rodzica, a przede wszystkim jest też możliwość podjęcia pracy i są w Polsce warunki, które są stworzone, aby osoba niepełnosprawna podejmowała pracę. System wsparcia osób niepełnosprawnych jest i się ciągle rozwija – mówiła poseł ziemi łomżyńskiej.

Jak przyznała Bernadeta Krynicka prowadzone są zaawansowane prace nad pierwszą w Polsce strategią na rzecz osób niepełnosprawnych. – Ta strategia pozwoli na ustanowienie w całości ram polityki krajowej na rzecz osób niepełnosprawnych i ta polityka państwa wymaga zmian, wymaga kompleksowego podejścia. Będziemy podchodzić do tego przełamując wszelkie schematy i myślę, że dojdziemy do takiego momentu, że wszyscy będą zadowoleni.

Niepełnosprawni zapowiedzieli strajk na 23 maja. Sytuacja ma związek z nowymi socjalnymi obietnicami wyborczymi Prawa i Sprawiedliwości, czyli tak zwaną „piątką Kaczyńskiego”. Osoby z niepełnosprawnością wskazują, że rząd znajdzie pieniądze np. na 500 plus na każde dziecko, a nie znajduje ich na pomoc dla niepełnosprawnych.

Bartosz Święciński

1 komentarz

  1. emilka Odpowiedz

    Jeżeli moje dziecko by musiało samo się utrzymywać za te marne grosze, to zmarłoby z głodu! Państwo pod względem osób niepełnosprawnych nie zdało i nie zdaje egzaminu! Więcej praw ma więzień wychodzący po odbyciu kary niż osoba przykuta do łóżka! Pani Poseł, już otwierała strzelnice dla osób niepełnosprawnych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *