TwitterFacebook

Ruszył program „Czyste powietrze”. Do wydania są 104 miliardy złotych

Ruszył rządowy program „Czyste powietrze”. Jego celem jest poprawa jakości powietrza, a przez to ochrona środowiska, co docelowo wpłynie też na poprawę zdrowia społeczeństwa, poprzez wymianę pieców grzewczych w domach jednorodzinnych i ich termomodernizację. Wnioski o dofinansowanie przyjmują Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właściwe dla danego województwa. O programie mówił goszczący w Łomży minister środowiska Henryk Kowalczyk na spotkaniu w Państwowej Wyższej szkole Informatyki i Przedsiębiorczości.

Wysoka emisja (kominy fabryczne) jest już opanowana, teraz pora na emisję tak zwaną niską, czyli domy jednorodzinne – mówił minister Henryk Kowalczyk.

Realizację programu przewidziano do połowy 2029 roku, natomiast na podpisywanie umów jest czas do końca 2027 roku. Program „Czyste powietrze” skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Do zagospodarowania są w sumie 104 miliardy złotych.

Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tys. zł, jeśli natomiast koszty realizacji przedsięwzięcia przekroczą tę kwotę, to dodatkowe wydatki mogą być dofinansowane w formie nisko oprocentowanej pożyczki. Minimalny koszt kwalifikowany inwestycji wynosi 7 tys. zł.

Program wszedł w życie kilkanaście dni temu, a już zyskuje coraz więcej zwolenników. Jego obsługą zajmują się odpowiednie dla danego województwa fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Termomodernizacja i wymiana pieców ma objąć 4 miliony mieszkań.

Fundusze wojewódzkie już przyjmują wnioski. Te można składać dwojako: poprzez internet korzystając ze strony funduszu, w przypadku województwa podlaskiego to strona: wfosigw.bialystok.pl, w zakładce „czyste powietrze” lub tradycyjnie w formie papierowej. Wszelkie informacje dotyczące programu osoby zainteresowane znajdą także na wspomnianej stronie internetowej.

mk

1 komentarz

  1. Pingback: Wizyta Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka w Łomży | Jarosław Zieliński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *