TwitterFacebook

Szkoła w Marianowie zmieni się nie do poznania

Ponad 21 mln złotych będzie kosztowała kompleksowa termomodernizacja budynków Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marianowie koło Łomży. Znaczną część tej kwoty, bo aż 18 mln złotych stanowić będzie dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zespół w Marianowie składa się z trzech budynków: szkoły, internatu i warsztatów. Wszystkie ogrzewane są z lokalnej kotłowni węglowej. Każdego roku na ich ogrzanie potrzeba około 300 ton węgla. Po zakończeniu prac budynki zyskają nie tylko nowoczesny wygląd, ale przede wszystkim nowatorskie rozwiązania w dziedzinie wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej. Instalacja centralnego ogrzewania zasilana będzie tak zwaną resublimacyjną pompą ciepła.

O dokładnej specyfice planowanego przedsięwzięcia mówi dyrektor placówki Sławomir Łomotowski. – To nie jest tylko docieplenie ścian, ale też wymiana stolarki drzwiowej, stolarki okiennej, docieplenia fundamentów, docieplenia stropodachów. Nastawiłem się na OZE, czyli na odnawialne źródła energii. Jako pierwsi w województwie podlaskim, a myślę że również w tym regionie będziemy mieć pionową turbinę wiatrową o mocy 120 kW – wyjaśnia dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w podłomżyńskim Marianowie. Zdaniem Sławomira Łomotowskiego, inwestycja pozwoli radykalnie, bo aż o 90 procent, zredukować zużycie energii. – Doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie poszukanie takiego pomysłu, który sprawi że zrobimy to wszystko kompleksowo w celu zaoszczędzenia na energii do wytwarzania ciepłej wody czy też do ogrzewania budynków – dodaje dyrektor Łomotowski.

Realizacja innowacyjnego projektu w szkole rolniczej w Marianowie rozpocznie się w tym roku i zostanie rozłożona na 3 lata.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *