TwitterFacebook

Uwaga na szczepionki w lasach

W sobotę, 15 września, w województwie podlaskim rozpocznie się jesienna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Przynęta, zawierająca szczepionkę ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Akcja będzie prowadzona metodą zrzutów z samolotów i potrwa do środy, 19 września.

Leśnicy ostrzegają, by nie dotykać znalezionych na polach, łąkach czy w lasach przynęt zawierających szczepionkę. – Zwierzę, które wyczuje zapach człowieka na takim materiale po prostu nie zaszczepi się, nie weźmie tego do pyska. Dlatego nie należy go dotykać – wyjaśnia Artur Maciocha, starszy specjalista służby leśnej w Nadleśnictwie Nowogród.

Znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez spojówkę oka, błonę śluzową jamy ustnej lub poprzez skaleczenia na rękach. W przypadku kontaktu ze szczepionką należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

W okresie wykonywania szczepień i 14 dni po zrzuceniu szczepionki zaleca się nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu. Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką trzeba zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji.

Marzena Wiśniewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *