TwitterFacebook

Via Baltica – Skierowanie podpisane. Teraz przetargi, podpisywanie umów i do roboty

Przetarg na budowę odcinka Via Baltica od węzła Kolno do Szczuczyna ogłoszony. To w sumie około 35. kilometrowy odcinek, który podzielono na dwa etapy. Stosowne dokumenty w tej sprawie, czyli skierowanie do postępowania przetargowego, podpisali dziś w Stawiskach minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz wiceszef resortu Jerzy Szmit.

Tym samym rozpoczął się kolejny etap realizacji latami wyczekiwanej trasy szybkiego ruchu, łączącej państwa nadbałtyckie, a przebiegającej przez region łomżyński

Licznik już tyka – mówił po podpisaniu dokumentów wiceminister Jerzy Szmit, a jak zapewniał minister Andrzej Adamczyk przetargi powinny być rozstrzygnięte w ciągu kilku miesięcy, najdalej do końca roku planowane jest podpisanie umów z wykonawcami.

Odcinek od węzła Kolno do Szczuczyna podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich o długości ponad 16 km biegnie do Stawisk, następny, o długości 18 km ze Stawisk do Szczuczyna. Kosztorys obu odcinków zamyka się w kwocie niecałego miliarda złotych (odpowiednio 452 ml zł i 519 mln zł).

Obecny na konferencji w Stawiskach Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Kondraciuk potwierdza, że zakończenie całości prac związanych z budową Via Baltica powinno nastąpić w 2021 roku.

Przy okazji dzisiejszej obecności ministra Andrzeja Adamczyka w Stawiskach, zapytaliśmy o termin skierowania do postępowania przetargowego odcinków tzw. łomżyńskich, czyli tworzących zakładaną obwodnicę miasta.

Mamy nadzieję (…) ogłosić i przeprowadzić przetargi, wyłonić wykonawcę i podpisać umowy najpóźniej do początku 2018 roku – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Minister dodał, że budowa obwodnicy Łomży znalazła się w programie europejskim szczególnego nadzoru. Może to spowodować pewne przesunięcia czasowe, jednak nie powinno  to w znacznym stopniu wpłynąć na zakładane terminy realizacji całości inwestycji.

mk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *