RN
TwitterFacebook

Wartości, praca i zdrowie, czyli jakie jest obecnie pielęgniarstwo w Polsce? [FOTO]

O życiowych wartościach, zdrowiu i pracy pielęgniarskiej m.in rozmawiali dziś (21.05) prelegenci ogólnopolskiej konferencji naukowej w Łomży. Wyższa Szkoła Agrobiznesu gościła profesorów, lekarzy i pielęgniarki. Jak zaznacza Izabela Metelska, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Łomży, obecnym największym problemem jest wiek pracowników w tym sektorze. – Brak kadry pielęgniarskiej, położniczej. Jest nas po prostu za mało. Zbyt mało młodych osób wchodzi do zawodu i naprawdę powyżej czterdziestki to jest zdecydowanie największa grupa, natomiast średnia wieku to już jest powyżej 52 lat – mówiła do mikrofonu Radia Nadzieja Izabela Metelska.

Przyciągnięcie młodych do tak trudnego i wymagającego poświęcenia zawodu, to obecnie priorytet działań izby pielęgniarek. – Samorząd Zawodowy Pielęgniarek i położnych bardzo walczy o to, żeby można było powiedzieć młodym ludziom, przyjdźcie do zawodu, bo jest to zawód atrakcyjny, ale żeby to zrobić, trzeba przede wszystkim zapewnić bezpieczne warunki pracy, co przy małej liczbie pielęgniarek jest bardzo trudne. Istotne są też, nie oszukujmy się – dobre warunki płacowe – dodaje przewodnicząca Metelska.

O poprawiającej się sytuacji pielęgniarek i położnych mówił natomiast obecny podczas otwarcia konferencji wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. – Mam nadzieję, że państwo to odczuwacie, że jednak w tej warstwie organizacyjno-finansowej jednak zmiany idą w dobrym kierunku – żeby państwo, jako cała grupa zawodowa mieli lepsze warunki płacowe. Chciałbym, żebyśmy w naszym kraju nie tworzyli takich przypadków, żeby wasz zawód wymagał heroizmu – puentował wojewoda. Janusz Grzegorczyk, przewodniczący Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Ostrołęce, mówił natomiast, że być może ten heroizm nie będzie potrzebny, bo chociażby uczelnia w Łomży, bardzo dobrze przygotowuje młodych do tego zawodu. – Żadne urządzenie, technologia nie zastąpi pielęgniarki/pielęgniarza, położnej/położnego przy pacjencie – zakończył przewodniczący z Ostrołęki, co zostało nagrodzone gromkimi brawami.

Konferencja Pielęgniarstwo w Perspektywie XXI wieku, była też okazją do wręczenia odznaczeń honorowych ‚Za zasługi dla ochrony zdrowia’. Wyróżnienie przyznawane przez Ministra Zdrowia z rąk wojewody podlaskiego odebrało dziś w Łomży 13 pielęgniarek.

——————-

Rozmowę na temat Wykładu Mistrzowskiego podczas dzisiejszej konferencji – Wartości i zdrowie psychiczne, z prof. UKSW dr. hab. Krzysztofem Wieleckim, członkiem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych w Watykanie, będzie można wysłuchać jutro (22.05) na antenie Radia Nadzieja w audycji Gość Dnia o godzinie 9:30. Zapraszamy.

pz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *