TwitterFacebook

Wieczornica oparta na klasykach literatury w SP 1 w Łomży [FOTO]

„Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest też wielkim obowiązkiem” – to motyw przewodni wieczornicy, która odbyła się w czwartek (08.11) Szkole Podstawowej Nr 1 w Łomży. Uroczystość była poświęcona setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W auli szkolnej licznie zgromadzili się przedstawiciele społeczności SP1: dyrekcja – z  Krystyną Kamińską na czele, uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele, a także przyjaciele placówki. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”, po czym dyrektor szkoły powitała przybyłych gości i zaprosiła do obejrzenia montażu słowno – muzycznego. Program artystyczny o tematyce patriotycznej był oparty na wybranych fragmentach dzieł literackich oraz homilii Jana Pawła II, nawiązywał do wypowiedzi polskich twórców literatury począwszy od Wincentego Kadłubka, poprzez Jana Kochanowskiego, Piotra Skargę, Jana Kasprowicza, aż po Wisławę Szymborską. Kolejne utwory literackie opatrzone były komentarzem nie tylko słownym, ale i muzycznym, który tworzył podniosły i refleksyjny nastrój. Całości przedsięwzięcia artystycznego dopełniła prezentacja medialna skorelowana z tematyką utworów literackich i muzycznych, co niewątpliwie korzystnie wpłynęło na pełnię odbioru przygotowanego materiału. Przedstawiany montaż prezentował różne aspekty patriotyzmu: przywiązanie do historii, kultury i języka narodowego, ukazywał je w perspektywie polskich utworów muzycznych: Chopina, M. Grechuty, A. Szewczyka czy L. Makowieckiego. Prezentowany program artystyczny, poświęcony Ojczyźnie, spotkał się z niezwykle pozytywnym odbiorem. Widoczne były łzy wzruszenia i wyrazista aprobata ze strony młodzieży, która przybyła na Wieczornicę. Dyrektor szkoły Krystyna Kamińska wyraziła swoje uznanie dla dokonań uczniów biorących udział  w przedstawieniu, podziękowała nauczycielom za pracę nad całością wydarzenia. Na zakończenie przygotowała słodką niespodziankę w postaci „urodzinowego tortu Polski”, którym podzielili się wszyscy zgromadzeni. Poważny i podniosły nastrój uroczystości ustąpił miejsca atmosferze radości i świętowania, wszak to „urodziny” Ojczyzny…

Wieczornica, jako wydarzenie upamiętniające historyczny sukces Państwa Polskiego, była możliwa dzięki współpracy zespołu nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży. H. Rogowska opracowała scenariusz uroczystości, dokonała wyboru utworów literackich i opatrzyła je komentarzem, M. Czochańska przygotowała oprawę muzyczną i prezentację medialną, panie K. Klewicka i H. Stec zajęły się stroną plastyczną przedsięwzięcia. Jednak osiągnięcie wysokiego poziomu artystycznego nie byłoby możliwe bez udziału niezwykle zdolnych i ambitnych uczniów, którym bliski jest temat Ojczyzny.

Halina Rogowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *