RN
TwitterFacebook

Większość szkół i przedszkoli zapewni opiekę dzieciom. Reszta ma pozostać w domach…

Urząd Miejski w Łomży informuje, że większość dyrektorów szkół i przedszkoli będzie w stanie zapewnić właściwą opiekę uczniom, którzy pojawią się w placówkach oświatowych w dniu strajku nauczycieli. Taką informację przekazał dziś (05.04) lokalnym mediom Łukasz Czech z łomżyńskiego magistratu, powołując się na spotkanie zastępcy prezydenta Łomży z dyrektorami szkół i przedszkoli. W placówkach, w których istnieje duże zagrożenie udziału w strajku znaczącej ilości nauczycieli, dyrektorzy szkół zwrócili się z prośbą do rodziców o pozostawienie dzieci w domach.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada na najbliższy poniedziałek strajk nauczycieli. Pracownicy oświaty domagają się podwyżki płac. Widmo protestu zaniepokoiło przede wszystkim rodziców. Choć większość uważa, że pensje nauczycieli powinny być wyższe, wizja strajku i problem z opieką nad dziećmi w tym czasie nie daje im spokoju, a protest jest już nieunikniony. Wicepremier Beata Szydło poinformowała po dzisiejszych (05.04)  rozmowach ze związkowcami w sprawie podwyżek dla nauczycieli, że dwie centrale związkowe – Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych – podtrzymały wolę rozpoczęcia strajku w najbliższy poniedziałek. Oświatowa Solidarność z kolei jest gotowa podpisać porozumienie z rządem – dodała wicepremier. Zgodnie z ostatnią propozycją rządu, pensum nauczycieli miałoby zostać powiększone do 22 bądź 24 godzin tygodniowo. W pierwszym wariancie w 2023 roku średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego wyniosłoby 7704 złote (obecnie 5603 zł), a w drugim wariancie – do 8100 złotych. Jak powiedziała dziś wicepremier Beata Szydło, koniec prac legislacyjnych miałby nastąpić do końca czerwca. Na ten moment rozmowy zostały jednak zawieszone.

Zawieszenie w rządzie, problem w samorządzie

Jak informuje z kolei łomżyński magistrat, „związki zawodowe nie przekazały dyrektorom szkół i przedszkoli danych na temat osób przystępujących do strajku. W związku z tym niemożliwe jest już dziś przygotowanie zastępstw i organizacja opieki nad dziećmi i młodzieżą. Dyrektorzy zmuszeni są do czekania na te informacje do dnia akcji protestacyjnej. W związku z tym władze Łomży wspólnie z dyrektorami będą reagowały na bieżąco po zapoznaniu się z sytuacją w poniedziałek”.

„Wszystkie ręce na pokład”

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że wobec planowanego strajku w okresie egzaminów gimnazjalnego i ósmoklasisty, a także egzaminów maturalnych, wszyscy chętni nauczyciele, którzy chcą pomóc uczniom w tym czasie, mogą zgłaszać się do kuratoriów oświaty. Przed kilkoma dniami szefowa MEN podpisała rozporządzenia dające możliwość dołączenia do zespołów egzaminacyjnych wszystkim, którzy posiadają kwalifikacje pedagogiczne. To odpowiedź na prośby dyrektorów szkół – czytamy w komunikacie ministerstwa.

W każdym województwie przy kuratorium oświaty zostały uruchomione punkty informacyjne, do których osoby z kwalifikacjami pedagogicznymi mogą przesyłać swoje zgłoszenia. Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej widnieją adresy, pod które można się zgłosić, chcąc zostać członkiem zespołu nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów szkolnych.

Egzamin gimnazjalny będzie przeprowadzony w dniach 10-12 kwietnia, egzamin ósmoklasisty 15-17 kwietnia, a egzamin maturalny 6-25 maja.

3 komentarzy

  1. kamil Odpowiedz

    Wolne wakacje , ferie i mała ilość godzin pracy w tygodniu za to żądania wysokiej pensji – to terror społeczeństwa kosztem dzieci przez tkz. politycznych nauczycieli . Teraz zmieńcie pracę na inną a zapewniam że pedagodzy by spokornieli gdyby przyszło im obmyć staruszka tak jak to robią pielęgniarki .

  2. Skool Odpowiedz

    Pielęgniarki zarabiają więcej i to sporo a poza tym idź na oddział i zobacz ile pielęgniarek myje z chęcią i empatia te staruszki. Jak zaczną niedługo pielęgniarki strajk to zobaczę jakie będą komentarze o ich pracy. Fałszywi ludzie. Pozatym na oddziałach jest cisza i spokój nie ma zebrań itp. Nocna zmiana na oddziale to bajka można pospać poleżeć a w szkole to łeb pęka po 20 minutowym dyżurze. Mimo wszystko pielęgniarki powinny zarabiać godnie i życzę im podwyżek ale nie uważam żeby ich warunki pracy były gorsze.

  3. xxx Odpowiedz

    Skool jak jesteś pedagogiem któremu przeszkadza szkolna atmosfera to czas zmienić pracę a nie wpisywać się w tęczową politykę ZNP pod kierunkiem szkodników z PO N .Pielęgniarki pracują cały czas również w nocy i święta i zapewniam że ich praca wymaga więcej nerwów. Pedagog ma wolne ferie i wakacje swięta oraz różne wycieczki sponsorowane oraz prezenciki od klas i rodziców. Pedagogiem można zostać jak sie ma do tego predyspozycje a nie wygórowane lewackie ambicje !!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *