TwitterFacebook

Wygoda. 75. rocznica bitwy pod Czerwonym Borem

W niedzielę, 23 czerwca, odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą bitwy stoczonej w 1944 r. przez oddziały AK i NSZ z niemieckim okupantem w lasach Czerwonego Boru, Giełczyna i Pniewa. 

Uroczystości rozpoczęły się od mszy polowej w Kościele pw. NMP Matki Kościoła w Wygodzie. Następnie przemaszerowano pod odnowiony w 2018 roku pomnik z 89 nazwiskami poległych w walkach. Tam składano wieńce, wiązanki kwiatów i znicze. Na koniec odbył się Apel Poległych przygotowany przez Pododdział Honorowy Zakładu Karnego w Czerwonym Borze.

Do bitwy pomiędzy wojskami niemieckiego okupanta, a oddziałami AK i NSZ doszło latem 23 czerwca 1944 r. w lasach Czerwonego Boru, Giełczyna i Pniewa. Walki zostały poprzedzone koncentracją polskich oddziałów – po jednym plutonie z następujących kompanii: I komp. AK Zambrów,  III komp. AK Rutki, V komp. AK Kołaki, VI komp. AK Długobórz, VIII komp. AK Andrzejewo, X komp. AK Szumowo oraz pluton Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem plutonowego Z. Przeździeckiego. Oddziały te wchodziły w skład 71 pułku piechoty AK Zambrów, 33 pułku piechoty AK Łomża, Narodowej Organizacji  Wojskowej. Rozkaz do koncentracji wydał Komendant Obwodu Armii Krajowej mjr Ferdynand Tokarzewski ps. „KRUK”. Dowódcą zgrupowania został mjr Jan Buciński ps. ,,JACEK”, inspektor 1 Inspektoratu Mazowieckiego. W hołdzie poległym wmurowano w 1979 r. w kościele parafialnym w Wygodzie tablicę pamiątkową. W 2007 r. postawiono pomnik z nazwiskami poległych.

źródło: bialystok.uw.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *