TwitterFacebook

10. Ostrołęcki Festiwal Fotografii rozpoczęty [FOTO]

Dwa wernisaże rozpoczęły jubileuszową, dziesiątą edycję Festiwalu Fotografii w Ostrołęce. Niemal przez cały październik ostrołęczanie będą mogli oglądać różne wystawy fotograficzne, brać udział w warsztatach czy nawet prezentować swoje prace. Do miasta przyjadą takie osobistości jak Tomasz Mościcki czy Wiesław Mariusz Zieliński znany między innymi jako fotograf dziecięcy i stolicy w latach 50-tych. – Kontakt ze sztuką i fotografią innych na pewno poszerza horyzonty, wzbogaca wiedzę i pozwala wyciągnąć wnioski z fotografii – mówi kurator festiwalu Jolanta Góralska.

W piątkowy (05.10) wieczór w Ostrołęckim Centrum Kultury gościli Jakub Kaszuba i Krzysztofa Sowa. Prezentowali oni prezentujących nietypowe fotografie wykonane techniką analogową. Cała wystawa pod tytułem „Osobliwości w kolorze blue” to przetworzone zdjęcia analogowe w obrazy cyjanowe. Ta technika jest bardzo pracochłonnym zajęciem.

Właściwie proszek można już kupić gotowy, trzeba tylko wymieszać we właściwych proporcjach z wodą, a w ciemnym pomieszczeniu wymalować ten papier, który ma wyschnąć i później musimy sobie wydrukować bardzo duży negatyw. Całość przykładamy stykowo, zależy czy na słońcu czy pod lampą, płuczemy wodą i wychodzi nam cała fotografia, choć ciekawostką jest polanie wodą utlenioną co daje większy bądź mniejszy kontrast w zależności od upodobań – mówi Jakub Kaszuba.

Wszystkie fotografie odzwierciedlają drugą pasję autorów czyli polskie zamki, jakie fotografują jeżdżąc po całym kraju.

Wystawa Moniki Kryszczyńskiej pod tytułem „Powiedź życzenie” jest drugą prezentowaną w OCK. Jak mówi autorka, jej obrazy fotograficzne stanowią pomost między teraźniejszością, a przeszłością. Techniką jaką posługuję się artystka to m. in. mokry kolodion.

W ramach festiwalu dzisiaj (06.10) o godzinie 18.00 w budynku „Starego Kasyna” w Ostrołęce będzie miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego ”INQUBATOR 2018”. 10. Ostrołęcki Festiwal Fotografii potrwa do 25 października.

Rafał Święcicki 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *