TwitterFacebook

Nauka wycinanki kurpiowskiej rozpoczęta

W „Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle” zainaugurowano  projekt z cyklu „Akademia Wycinanki Kurpiowskiej”. Zajęcia mają nauczyć młodzież wycinankarstwa i utrzymać tradycję przez kolejne pokolenia.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce chce utrzymać bardzo cenną tradycję naszego regionu, jakim jest wycinanka kurpiowska. W przedsięwzięciu udział biorą cztery uczestniczki, które mają zamiar posiąść umiejętność wycinankarstwa.

W inauguracyjnym spotkaniu prowadzącym przez dyrektor muzeum Mariannę Samsel obecni mogli dowiedzieć się o historii powstawania wycinanki i sposobie jej robienia. Owe spotkanie było wprowadzeniem – niezbędną teorią do dalszej części projektu.

Niegdyś Kurpianki nie miały zasobów finansowych, lecz były bardzo zaradne, więc wpadły na pomysł tworzenia różnego typu wycinanek, którymi przyozdabiały okna w izbach mówiła Marianna Samsel.

Wykład w skansenie odzwierciedlał klimat kolebki wycinankarstwa, iż uczestniczki mogły zobaczyć wycinanki, które  m.in. wisiały w oknach gospody. Obecna również była Czesława Kaczyńska ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Artystów Kurpiowskich, która będzie uczyła wycinanki.

Dzięki temu, że nauczymy się wycinanki kurpiowskiej będziemy mogły pokazać to innym rówieśnikom czy osobom z rodziny; Uważam, że jest to bardzo ważna kurpiowska tradycja, powinniśmy znać naszą kulturę i przyszłe pokolenia powinny to propagować mówią uczestniczki.

Kolejne spotkania również mają odbywać się w „Zagrodzie Kurpiowskiej” w Kadzidle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *