TwitterFacebook

5.Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej podsumowuje roczną działalność

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej już od ponad roku działa na terenie północnego Mazowsza. Zasilają ją ochotnicy z 17 powiatów i 7 dzielnic prawobrzeżnej Warszawy. Służy w niej ponad półtora tysiąca żołnierzy.

Do tej pory w naszej brygadzie przeprowadzono siedem szkoleń podstawowych, trwających 16 dni (są to szkolenia przeznaczone dla osób nie mających wcześniej styczności z wojskiem) oraz siedem szkoleń wyrównawczych, trwających 8 dni (skierowane do rezerwistów). Dodatkowo w każdy weekend miesiąca odbywają się również szkolenia rotacyjne. Od niedawna realizowane są w oparciu o cywilne obiekty szkoleniowe – mówi Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5.Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Mamy za sobą również sześć przysiąg wojskowych, które odbywały się w różnych miastach północnego Mazowsza.

Brygada powstała w drugim etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Do tej pory utworzono trzy bataliony lekkiej piechoty: w Siedlcach, Komorowie oraz Ciechanowie. Obecnie trwa formowanie czwartego batalionu, który będzie stacjonował w Zegrzu Południowym.

Proces formowania brygady ma się zakończyć w 2019 roku, po certyfikacji pododdziałów brygady.

Aleksandra Zdanowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *