RN
TwitterFacebook

„Czwartacy” pamiętali o żołnierzach poległych pod Ostrołęką [FOTO]

Ostrołęckie Stowarzyszenie Historyczne „Czwartacy” jak co roku w rocznicę bitwy pod Ostrołęką (26.05) z okresu powstania listopadowego, uczcili pamięć żołnierzy. W programie uroczystości znalazły się, Msza święta oraz złożenie kwiatów w miejscach związanych z tą bitwą.

Rekonstruktorzy wzięli udział w nabożeństwie w intencji poległych, odprawionym w Sanktuarium pw. Świętego Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, które jest świadkiem wydarzeń z 1831 roku. To właśnie przy ostrołęckim klasztorze jeden z batalionów 4 Pułku piechoty liniowej Królestwa Kongresowego bronił miasta przed atakami ze strony żołnierzy rosyjskich. Po nabożeństwie delegacja stowarzyszenia złożyła kwiaty pod pomnikiem „czwartaków”.

Monument znajduje się pod murami ostrołęckiego klasztoru w miejscu, w którym znaleziono zbiorową mogiłę walczących stron.

Następnie uczestnicy przemaszerowali pod pomnik generała Józefa Bema. Bochatera dwóch narodów: Polski i Węgier.W bitwie, jeszcze w stopniu podpułkownika, wsławił się on brawurową szarżą artylerii konnej pod jego dowództwem, która uchroniła wojska polskie przed porażką. W latach 1848-1849 „Ojczulek Bem”, bo właśnie tak nazywają go Węgrzy, brał udział i dowodził armią w Siedmiogrodzie w czasie powstania węgierskiego.

Rocznicowe obchody zakończono złożeniem wieńca na grobie generała Kickiego, poległego w szarży jazdy. Był jednym z dwóch poległych generałów.

Bitwa pod Ostrołęką była punktem zwrotnym powstania listopadowego. Co prawda nadano jej status nierozstrzygniętej, ale straty jakie poniosła Armia Polska były znaczne.

Sebastian Kamiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *